FC Botoșani umilită acasă în ”derby de Moldova”, termină sezonul în genunchi – VIDEO

Echipa fanion a județului nu își revine. Sâmbătă seara, la ultima reprezentație din acest sezon pe teren propriu, roș-alb-albaștrii au pierdut cu 1 – 3 în fața CSMS Iași, într-un meci fără istoric.

În minutul 23 Bole a deschis scorul executând excelent o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri.
În minutul 36 Cristea a mărit avantajul ieșenilor transformând o lovitură de la 11 metri după o nouă gafă a internaționalului de tineret Miron, care l-a faultat în careu.
Fundașul central a fost de altfel eliminat din nou, al doilea meci consecutiv acasă și tot ca la ultima partida disputată pe teren propriu, la scurt timp a părăsit terenul și Golofcă, extrema văzând direct roșu după o intervenție la Sato.
Cu doi oameni în plus ieșenii au zburdat pe teren și același Bole a făcut 0 – 3 în minutul 61, după o pasă primită de la Cristea.
Fundașul central Burcă a marcat golul de onoare în minutul 70, dintr-o livitură liberă.
Ieșenii au terminat și ei în nouă, însă jucătorii lor, Frăsinescu și Ciucur au fost eliminați în prelungiri.
FC Botoșani a ajuns la șase meciuri fără victorie, echipa neregăsinnud-se după tăierea salariilor cu 25%.