FC Botoșani câștigă la Voluntari, cu un final de meci incendiar

Victorie pentru elevii lui Croitoru la Voluntari, botoșănenii reușind să întoarcă meciul de la 1-0.

Victorie importantă pentru FC Botoșani, care se impune cu scorul 1-2 pe terenul celor de la Voluntari.

Înaintea acestui meci, FC Voluntari era într-o situație dezastruoasă, formația antrenată de Cristiano Bergodi obținând o singură victorie în acest sezon de Liga 1, fiind pe ultimul loc, cu 7 puncte. FC Botoșani a căzut și ea de pe locurile de play-off după eșecul suferit etapa trecută, pe teren propriu cu Astra Giurgiu, scor 1-2. Formația lui Marius Croitoru se afla înaintea meciului cu Voluntari pe locul 9, cu 19 puncte.

Echipele de start

Voluntari: Rîmniceanu - Strună, Achim, Balaur, Al. Vlad - Căpățînă, Signorelli, I. Gheorghe - C. Costin, Papazoglou, Ebralidze

Rezerve: Mitrev, Kocic, Armaș, Laidouni, D. Benzar, Mățan, Simonovski

Antrenor: Cristiano Bergodi

Botoșani: Pap - Haruț, Miron, Chindriș, Țigănașu - Papa, J.Rodriguez - M. Roman, Ongenda, Ashkovski - Keyta

Rezerve: Hankic, Cascini, Ofosu, Moescu, Ebenhofer, Patache, Moussa

Antrenor: Marius Croitoru

FC Botoșani are o primă ocazie de gol în minutul 9 al meciului, dar Ashkovski, deși aflat într-o poziție favorabilă, ratează singur cu portarul.

GOL! Un minut mai târziu, jucătorii echipei gazdă profită de momentul excelent și deschid scorul prin șutul lui Ion Gheorghe, după o pasă greșită a lui Andrei Chindriș.

Voluntari continuă seria ocaziilor, astfel că în minutul 14 Ionuț Balaur reia cu capul o centrare, însă portarul Pap este pe fază și evită al doilea gol.

În minutul 25, din nou portarul Pap și salvează echipa de la al doilea gol, după ce Mihai Căpățână șutează de la mare distanță.

FC Botoșani mai trece pe lângă o ocazie mare de gol în min. 38, când șutul lui Mihai Roman ajunge în spațiul porții, fără însă a înscrie.

Scorul este 1-0 la pauză.

Jocul se reia pe o ceață care coboară tot mai mult asupra stadionului.

Repriza a doua aduce în min.51 o nouă ocazie de gol pentru FC Botoșani, însă portarul Voluntariului respinge șutul lui Țigănașu.

GOOOL Botoșani! FC Botoșani egalează în minutul 66. Miron preia cu capul o centrare a lui Mihai Roman din lovitură liberă.

Două minute mai târziu, o nouă ocazie importantă pentru FC Botoșani. Keita șutează, dar Rîmniceanu respinge mingea în bară. După o nouă centrare, Ofosu lovește cu capul, dar mingea lovește din nou bara transversală.

Ratae monumentală a lui Ofosu, care singur cu portarul trimite mingea pe lângă poartă.

GOOOL Botoșani! Minutul 86, Chindriș marchează tot cu capul, la centrarea lui Roman.

Roman ratează din nou, incredibil, în minutul 88.