FC Botoșani pierde pe Cluj Arena în fața celor de la „U” și ratează și ultimul loc din play-off – VIDEO

Cele trei puncte puse în joc au rămas la gazde după partida disputată astăzi, de la ora 17:00 pe Cluj Arena.

Scorul a fost deschis în minutul 28 când Universitatea Cluj prin Ovidiu Bic care trece ușor de Mboko, intrat în locul lui 21 în locul lui Mboko, centrează de pe stânga, iar Thiam înscrie de lângă Sadiku.

La pauză FC Botoșani era condusă cu scorul de 1 – 0.

A doua repriză a părut una favorabilă botoșănenilor care au avut mai multe ocazii la poarta adversă.

În minutul 84 botoșănenii și-au pierdut speranța.

Chipciu trimite o pasă lungă, Mutombo greșește intervenția și îl lasă pe același Thiam singur cu portarul, care apără, în primă fază, dar apoi e învins.

Golul a fost validat după consultarea VAR-ului.

Scorul final al partidei 2 – 0 pentru Universitatea Cluj. La acest scor FC Botoșani pierde orice șansă pentru un loc în play-off.

Iată echipele:

U Cluj: Gorcea - Martic, Pițian, Miron, Goranov - Bic, G. Simion, Remacle - Nistor - Ze Gomes, Thiam

FC Botoșani: Pap - Patache (21 Mboko), Sadiku, Mutombo, Țigănașu - Ivanov, Zabou (46 Cioiu), Dican - Dragu (46 Pinson), M. Roman II (46 Camara), Mailat (73 Burlacu).