FC Botoșani pierde derby-ul Moldovei după un meci decis în primele 6 minute, mulți nervi în prelungiri – VIDEO

Echipa fanion a județului a pierdut cu Poli Iași într-un meci ce a contat pentru etapa a doua din noul sezon al Superligii. Partida desfășurată pe Stadionul „Emil Alexandrescu” s-a terminat cu scorul de 1 - 0.

Meci pe stadionul din Copou

Prima mare ocazie a aparținut ieșenilor, în minutul 3, însă Eduard Pap a respins șutul lui Tailson.

Trei minute mai târziu, fostul jucător al Botoșaniului, Mihai Bordeianu, a înscris în poarta lui Pap. Golul a venit după o serie de greșeli în tabăra botoșănenilor.

De partea cealaltă, roș-alb-albaștrii au forțat prin atacurile lui Mouaddib, însă construcția din prima repriză a fost greoaie.

A fost o luptă surdă, iar niciuna dintre echipe nu a mai marcat până la pauză.

Botoșaniul, fără puteri

Abia intrat la pauză, Benzar a ieșit în minutul 51 după o accidentare. Jucătorii lui Bogdan Andone au o șansă de gol prin Chică Roșă. Însă una peste alta și în repriza secundă ritmul partidei a fost extrem de scăzut, fără a se mai marca vreun gol.

În minutele de prelungiri, spiritele s-au încins, iar jucătorii au fost la un pas să se ia la bătaie, totul după un incident între Țigănașu și antrenorul de la Poli Iași.

Este a doua înfrângere pentru FC Botoșani, care în prima etapă a pierdut acasă cu Oțelul Galați.

Echipa de start de la FC Botoșani: Pap, Adams, Sadiku, Miron, Țigănașu, Aldair, David, Mouaddib, Bodișteanu, Chică Roșă, Mailat.