FC Botoșani pierde cu FCSB-ul lui Becali după ce a condus până în ultima jumătate de oră

FCSB și FC Botoșani s-au întâlnit duminică seară în prima rundă a play-off-ului din Liga 1.

Meciul disputat la Giurgiu a început la ora 21:05, cu cinci minute întârziere, din cauza unor probleme legate de transmisia TV.

Prima repriză a avut un ritm bun, ambele echipe având câteva acțiuni periculoase pe contraatac. FC Botoșani reușește însă să înscrie în minutul 38, după o cursă a lui Ștefan Ashkovski.

În cea de-a doua repriză, FCSB-iștii au căutat egalarea.  Golul a venit în minutul 66, când tânărul Octavian Popescu a înscris un gol superb, din afara careului.

Patru minute mai târziu, Panțâru marchează după o eroare a portarului Eduard Pap.

Finalul a fost unul palpitant, iar moldovenii au forțat egalarea.

Scorul a rămas însă neschimbat.

După această partidă FCSB rămâne pe primul loc cu 36 de puncte, în timp ce FC Botoșani este pe poziția a șasea cu 21 de puncte.

Echipe de start

FC Botoșani: Ed. Pap - Braun, Șeroni, Chindriș, Țigănașu - E. Papa, J. Rodriguez, Ongenda - Ashkovski, A. Caia, H. Keyta

Rezerve: Hankic - Patache, Racoțivan, Fili, Tîrcoveanu, Plămadă, Ed. Florescu, S. Camara, Holzmann

Antrenor: Marius Croitoru

FCSB: Straton - V. Crețu, Haruț, I. Cristea, Radunovic - Oaidă, Ad. Șut, Fl. Tănase - Moruțan, A. Istrate, Oc. Popescu

Rezerve: Târnovanu - Panțîru, G. Simion, Vukusic, Nedelcu, Vînă, Perianu, A. Musi, C. Timiș

Antrenor: Toni Petrea