FC Botoșani – Petrolul Ploiești 5-0: Mailat a reușit cel mai RAPID gol al sezonului - VIDEO

Luni, de la ora 17.00, pe Stadionul Municipal, FC Botoșani a întâlnit Petrolul Ploiești în etapa 24 din SuperLigă.

Au marcat Mailat (min. 1), M. Roman II (min. 4), Dragu (min. 25) și Mailat (min. 69) și Șeroni (90+9 din penalty)

Elevii lui Flavius Stoican au reușit o primă repriză de vis, cu patru goluri în poarta celor de la Petrolul.

Startul excepțional a fost dat de Sebastian Mailat, care a avut nevoie de doar 54 de secunde pentru a înscrie în poarta oaspeților, dintr-o pasă primită de la Mihai Roman II.

Nu a durat mult și, în minutul 4 al primei reprize, Mailat centrează, portarul adversarilor respinge, dar Mihai Roman II reușește să ducă mingea în plasă pentru 2-0.

Al treilea gol vine în min. 25, când Andrei Dragu reușește să marcheze cu piciorul stâng, după ce Mihai Alexandru Roman i-a dat o pasă potrivită.

Repriza a doua a confirmat valoarea echipei din Botoșani. În min. 69, același Sebastian Mailat șutează cu dreptul direct în plasa adversarilor, iar scorul devine 4-0.

După o întrerupere prelungită a partidei, pentru verificarea VAR, arbitrul validează golul.

În prelungiri, FC Botoșani beneficiază de o lovitură de la 11 metri, iar scorul devine 5-0 după execuția lui Alin Șeroni.

(Foto: gsp.ro)