FC Botoșani învinsă în trei minute de „lupii galbeni” și rămâne fără victorie în Superligă - VIDEO

FC Botoșani a pierdut cu Petrolul Ploiești într-un meci ce a contat pentru etapa a 17- a din Superligă.

Începutul de meci a fost unul de luptă, dar fără ocazii prea mari de gol. Botoșaniul a fost aproape de a marca în minutul 13 prin Dican. 10 minute mai târziu, Petrolul a avut o șansă prin Musi, însă jucătorii antrenați de Andrei Patache au reușit să blocheze la timp.

Au fost emoții pentru FC Botoșani în minutul 30 când arbitrul Flueran a acordat penalty pentru „lupii galbeni”. Decizia a fost anulată în urma arbitrajului video pentru un ofsaid.

Per ansamblu, a fost o repriză echilibrată, un 0 – 0 „curat”.

Repriza secundă a început fără modificări la niciuna dintre formații. În minutul 52, căpitanul Valentin Țicu a marcat pentru Petrolul, după un șut deviat. Iar dezastrul continuă trei minute mai târziu când FC Botoșani mai încasează un gol de la Grozav după o greșeală a portarului.

După golurile luate, Andrei Patache face trei schimbări:

• Minutul 58   - Iese Ilicic și intră Drole.
  • Minutul 71   - Pinson intră în locul lui Dragu
  •                    - Petro este înlocuit de Casap.

Partida părea că s-ar putea relansa după ce elevii lui Patache primesc un penalty pentru un henț în careu. Florescu marchează în poarta lui Zima, dar scorul final rămâne 2 – 1.

Echipa fanion a județului nu a reușit nicio victorie în Superligă.