FC Botoșani învinge Voluntariul la mare luptă și se apropie la un punct de play-off – VIDEO

După un meci de mare luptă, care a contat pentru etapa a XXIII -a din Liga 1, FC Botoșani a învins cu 1 – 0 pe FC Voluntari.

Prima repriză a fost la discreția gazdelor, oaspeții având o singură ocazie de gol.

Scorul a fost deschis în minutul 45 de Roman, care a reluat cu capul în poartă o minge trimisă acrobatic de Fabbrini.

În partea a doua a jocului ilfovenii au căutat egalarea, dar moldovenii s-au apărat la sacrificiu, ajutați fiind și de un public zgomotos.

Suporterii de pe Municipal au scandal Botoșani! Botoșani! și… B-ul! B-ul!, aluzie la ultimul loc ocupat de formația vizitatoare.

Finalul a fost agonizant, arbitrul prelungind meciul cu exact 6 minute și 47 de secunde, timp în care ilfovenii au atacat în valuri.

Liviu Ciobotariu a mizat pe următorii jucători:

Pap – Dumitraș, Chindriș, Burcă, Soiledis – Rodriguez, Ongenda, Karaboue – Fabbrini (87 Papa), Roman (79 Fulop), Golofca (70 Buș).

În urma acestui rezultat, FC Botoșani ocupă locul 7, cu 32 de puncte, la un singur punct de play-off.