FC Botoşani învinge Viitorul după un meci nebun cu 5 goluri şi reuşeşte o calificare istorică – VIDEO

FC Botoşani a învins Viitorul Constanţa în optimile Cupei României şi s-a calificat pentru prima dată în istorie în sferturile acestei competiţii. Meciul s-a terminat cu scorul de 3 – 2 , după ce la pauză a fost 0 – 0.

Cea mai mare ocazie a primei reprize s-a consemnat în minutul 35, când portarul oaspeţilor, Tordai, a scăpat de două ori mingea din mâini, atingând-o şi în afara careului mare.  S-a acordat lovitură liberă, iar Chitoşcă a trimis balonul în bară.

Până la urmă, acelaşi Chitoşcă a reuşit să deschidă scorul în minutul 50, cu o lovitură de cap trimisă din 6 metri, după o centrare a lui Târşă.

Bucuria nu a ţinut însă prea mult pentru că în minutul 64 Gavra a egalat cu o execuţie deosebită, lob la vinclu din 16 metri.

Roman i-a readus pe botoşăneni în avantaj în minutul 73, la o lovitură liberă în care pasa lui Burcă a surprins cu o pasă întreaga apărare a dobrogenilor, atacantul botoşănean rămânând singur cu portarul şi trimiţând în plasă.

În minutul 78 Drăguş a reuşit un gol de excepţie, reluând cu călcâiul din mijlocul unei apărări visătoare.

Nebunia a continuat şi în minutul 80 Plămadă, găsit liber în careu, a trimis mingea la colţ după ce a avut timp inclusiv să şi-o facă pe piciorul preferat.

Costel Enache a început meciul cu următorul 11:

Pap – Dumitraş, Burcă, Plămadă, Muşat – Oaidă, Rodriguez,Târşa – Serediuc, Kuku, Chitoşcă.

Pe parcurs au mai intrat Roman, Bordeianu şi Popa.

Gheorghe Hagi a folosit o echipă cu jucători extremi de tineri, fără marile vedete Eric, Ţucudean, Chiţu.

În jur de 1.000 de spectatori au înfruntat frigul pătrunzător şi au urmărit meciul din tribunele Stadionului Municipal.