FC Botoșani, înfrângere de infarct, după un meci în care a condus detașat Academica lui Poenaru

Un nou spectacol fotbalistic s-a putut vedea în etapa cu numărul opt din acest play-off, în care FC Botoșani a evoluat în deplasare pe terenul celor de la Academica Clinceni.

Meci aproape câștigat la pauză, pierdut în ultimele minute de joc

Gruparea moldavă a reușit să intre în avantaj încă de la începutul primei reprize, mai exact din minutul 5 când Achim a fost autorul unui auto-gol și a trimis în propria poartă, intenția fiind aceea de a-i pasa lui Ureche.

În minutul 16 înscrie FC Botoșani prin Ongenda care trece de Gardoș și șutează puternic în poartă.

FC Botoșani conduce cu 2 – 0 pe terenul celor de la Clinceni.

Replica gazdelor vine în minutul 22 când Chandarov punctează după ce l-a executat pe Hankic cu o scăriță.

2 – 1

Până în minutul 45, ambele formații încearcă să-și creeze ocazii.

La finalul primei reprize, Papa restabilește diferența după ce reia cu capul o minge centrată din corner de Jonathan Rodriguez.

La pauză, FC Botoșani conduce cu 3 – 1.

A doua parte a meciului decurge mai lin, jucătorii de la Botoșani și-au mai pierdut din elan. Iar acest lucru se observă în minutul 71 în care Markovic înscrie după ce a trecut de Jonathan Rodriguez și a șutat din interiorul careului.

3 – 2

Cinci minute mai târziu, Chunchukov restabilește egalitatea cu o lovitură de cap din interiorul careului și scorul devine 3 – 3.

În minutul 80, Clinceni întoarce scorul după un meci în care aproape că a pierdut cele trei puncte prin Markovick care a face dubla și aduce victoria echipei sale.

Iată echipele:

Academica Clinceni: Ureche – Achim, Bilali, Gardoș, Pîrvulescu – Cebotaru, Cascini – Popa, Chandarov, Cordea – Rusescu

FC Botoșani: Hankic – Patache, Chindriș, Meleke, Șeroni – Florescu, Rodriguez, Papa – Ongenda, Croitoru, Al Mawas