FC Botoşani face egal cu Iaşul după ce a condus cu 2 – 0 & 3 – 2 și după un scandal imens cu antrenori în tribune – VIDEO & GALRIE FOTO

FC Botoşani şi CSM Politehnica Iaşi au făcut cinste titulaturii de „derby de Moldova” pusă întâlnirilor dintre cele două echipe şi au oferit un spectacol nerecomandat cardiacilor.

În minutul 5 gazdele au deschis scorul prin Popa, care a reluat cu capul o centrare a lui Dumitraş.

În minutul 8 Roman a prins un stâng de senzaţie din afara careului şi a făcut 2 – 0.

Moruţan şi Buş au ratat două ocazii, iar oaspeţii au revenit miraculos, tot în opt minute.

în minutul 20 au şi reuşit să marcheze la prima acţiune mai consistenă prin Santos Oliveira Joalisson „Jo Santos”, care a reluat din poziţie centrală o centrare de pe dreapta.

Botoşănenii nu au avut reacţie şi în minutul 28 ieşenii au egalat prin Mendes, angajat în poziţie de „1 la 1” cu Cobrea.

Roş-alb-albaştrii au căzut până în minutul 53, când urma unui atac prelungit Buş a obţinut un penalty pe care tot el l-a transformat.

În minutul 81, centralul Sebastian Colţescu, autorul unui arbitraj în compensaţie, a dat 11 metri şi pentru alb-albaştri, transformat cu siguranţă de Cristea.

Ambii antrenori, întâi Flavius Stoican şi apoi Costel Enache, au fost eliminaţi.