FC Botoșani defilează și zdrobește Iașiul într-un meci cu 4 goluri înscrise

Gruparea locală de fotbal reușește să mențină seria victoriilor și învinge categoric formația Poli Iași în meciul considerat un derby al Moldovei.

Pe o căldură extremă, partida a fost programată de la ora 15:30 deși în vigoare era un Cod Galben de caniculă.

Prima repriză a fost a Botoșaniului din punct de vedere al posesiei mingii, însă cu mai multe pauze de hidratare.

Nicio echipă nu a reușit să deschidă scorul în primele 45 de minute.

În repriza a doua oaspeții au avut posesie mai bună la reluarea meciului, însă jucătorii lui Marius Croitoru s-au redresat rapid.

Minutul 54 al meciului a însemnat rămânerea în 10 oameni a Iașului, după ce Manuel De Iriondo primeşte al doilea cartonaş galben şi este eliminat.

Numeric, jocul se echilibrează în minutul 73 când este eliminat și Rodriguez de la Botoșani care a primit și el al doilea cartonaș galben.

FC Botoșani a deschis scorul în minutul 68 de Hamidou Keyta. Atacantul croat și-a trecut și el în palmares două goluri, Dugandzic înscriind în minutele 83 și 88. Reușitele sale au fost completate pe tabelă de Ofosu în minutul 84.

FC Botoșani învinge Poli Iași cu scorul de 4 – 0.

În acest moment FC Botoșani este lider în prima ligă profesionistă de fotbal.

Iată echipele:

FC Botoșani: Pap - Haruț, Chindriș, Șeroni, Holzmann - Florescu, Jonathan Rodriguez - Roman, Cîmpanu, Ofosu – Dugandzic

Poli Iași: Axinte - Rodny Lopes, Mihalache, Ciobanu, Onea - Vanzo, De Iriondo, Passaglia - Soares, Cristea, Popadiuc