FC Botoșani bate Mediașul în deplasare cu o revenire de senzație - VIDEO

FC Botoșani a învins duminică seară cu, 2 - 1, în deplasare pe Gaz Metan Mediaș și a urcat pe locul 8 în clasamentul Ligii 1.

Meciul a început cum nu se poate mai bine pentru gazde, care au deschis scorul în minutul 15 prin Yazalde, după un corner.

Prima repriză a fost în continuare la discreția găzarilor, care au ratat mai multe ocazii.

Treptat, botoșănenii au ieșit la joc și au reușit să întoarcă rezultatul.

În minutul 73 Roman a egalat cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Golofca.

Iar în minutul 89 Rodriguez a făcut 1 - 2 din penalty. Roman fusese faultat în careu.

Costel Enache a mizat pe următorii jucători:

Pap - Parache, Miron, Burcă, Dumitraș - Rodriguez, Ongenda (62 Papa), Oaidă - Golofca, Roman, Fabbrini.

Meciul a contat pentru etapa a XII - a și a adus prima victorie obținută în deplasare, în acest sezon, de către roș-alb-albaștri.