FC Botoșani bate Gaz Metan într-un meci în care marea surpriză a venit din poarta moldovenilor - VIDEO

FC Botoșani termină sezonul 2017/2018 cu fruntea sus. Băieții pregătiți de Costel Enache au învins pe propriul teren cu 2 - 0 pe Gaz Metan Mediaș în ultima etapă din Liga 1.

Meciul a început cât se poate de prost pentru roș-alb-albaștri. În minutul 4, Plămadă a faultat în careu, iar centralul Gabriel Mladinovici a acordat penalty. Olaru a executat în dreapta portarului, iar tânărul Ianos Brînză, titularizat în premieră, a apărat.

Evoluția a fost în continuare una slabă, iar în minutul 20 Acsinte a scos mingea de pe linia porții.

Moldovenii au început să își revină după prima jumătate de oră, iar Roman a lovit bara în minutul 34, din lovitură liberă.

Același Mihai Roman a deschis scorul în minutul 56, când a reluat din plonjon o centrare de la Chitoșcă.

Tot Mihai Roman s-a aflat la originea celui de-al doilea gol, când i-a centrat lui Lorand Fulop, care a trimis cu capul, din 6 metri, în plasă.

FC Botoșani termină astfel sezonul pe locul 8, egalându-și cea mai bună performanță de la promovare.