FC Botoșani – Academica Clinceni 2-1 – Fili a fost omul serii, cu două goluri în poarta adversă - GALERIE FOTO

Este prima victorie pe care FC Botoșani o reușește în fața echipei Academica Clinceni.

Duminică seara, pe Stadionul Municipal s-a disputat partida dintre FC Botoșani și Academica Clinceni, din cadrul etapei a treia a play-off-ului Ligii 1.

Înaintea partidei, FC Botoșani și Academica Clinceni erau ultimele două clasate din play-off, cu același număr de puncte, 22.

Echipele de start:

FC Botoșani: Hankic - Braun, Chindriș, Șeroni, Holzmann - Tîrcoveanu, Rodriguez, Papa - Askovski, Caia, Fili

Rezerve: Pap - Al Mawas, Camara, Keyta, Meleke, Patache, Plămadă, Tarsa, Țigănașu

Antrenor: Marius Croitoru

Clinceni: Ureche - Achim, Patriche, Gardoș, Dobrescu - Moulin, Cebotaru - Longher, Chandarov, Tănase - Chunchukov

Rezerve: Vâlceanu - Andronic, Bautista, Cordea, Jerdea, Pashov, Pîrvulescu, Rusescu, Ventura

Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: Municipal (Botoşani)

Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti) / Asistenți: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti) și Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)

Chiar din primul minut FC Botoșani a operat o schimbare pe teren: Caia este înlocuit cu Al Mawas. Prima șansă importantă pentru echipa din Moldova vine în minutul 24, când . Braun se eliberează din marcaj însă trimite slab, pe lângă poartă, cu o lovitură de cap. După numai un minut, Longher de la Academica Clinceni centrează puternic, mingea ajunge la Chunchukov, dare trece pe lângă poartă.

Holzmann îi trimite balonul lui Fili, care deschide scorul printr-o execuție sigură din interiorul careului.

Min 39: GOOOL FC Botoșani

Scor 1-0

Minutul 56 din repriza secundă aduce și un penalty pe care arbitrul îl acordă Academicii Clinceni pentru un henț al lui Holzmann.

Raul Rusescu transformă lovitura de la 11 metri.

GOL Academica Clinceni!

Scor 1-1

Replica botoșănenilor vine în minutul 65. Realdo Fili înscrie din interiorul careului.

GOOOL FC Botoșani!

Scor 2-1

Ocazie de gol pentru Academica Clinceni. Achim șutează puternic, la colțul scurt, dar Hankic izbutește să respingă.

În minutul 82, Realdo Fili, autorul celor două goluri, îi lasă locul în teren lui Hamidou Keyta.

Două minute mai târziu, ocazie de gol pentru Academica Clinceni. Achim șutează puternic, dar Hankic izbutește să respingă.

Min 90: Enriko Papa trimite mingea în spatele apărării adverse, dar mingea este interceptată.

SCOR FINAL: FC Botoșani - Academica Clinceni 2-1