FC Botoşani a zdrobit Dunărea Galaţi în "meciul penalty-urilor"

Dacă în primul meci oficial al sezonului a fost învinsă din două lovituri de la 11 metri, în cel de-al doilea FC Botoşani a obţinut victoria după ce a beneficiat de două penalty-uri. Echipa fanion a judeţului a învins cu 4 – 1 la Galaţi, pe Dunărea din localitate, la partida în care Cristi Popovici a revenit pe banca roş-alb-albaştrilor.
Scorul a fost deschis de Vaşvari încă din minutul 5, el transformând o lovitură de la 11 metri acordată după un fault în care asupra lui Vraciu. După alte cinci minute Mbella a tras de la 12 metri pe sub picioarele portarului gazdelor, după ce i-a furat mingea fundaşului stânga advers. Oaspeţii au redus din handicap tot din penalty, Cucu marcând după ce arbitrul Lucian Rusandu din Sfântul Gheorghe a arătat punctul cu var în urma unei intervenţii a lui Maghici. O nouă gafă a dus la marcarea celui de-al treilea gol de către roş-alb-albaştri. Un apărător central a fost deposedat de Boghian la marginea careului, acesta a ţâşnit spre poartă şi a fost faultat din careu de cel căruia i-a furat mingea.  S-a dictat din nou penalty, decarul Vaşvari marcând şi de această dată. Scorul final a fost stabilit de Mărmăneanu, care a fructificat în minutul 91 o centrare. Cristi Popovici a mizat pe Curileac – Maghici, Poverlovici, Dinu (c), Bordeanu – Mbella, Vaşvari, Todoran, Păcurar (68 Mărmăneanu) – Vraciu (80 Fulop), Boghian (75 Cârjan).