FC Botoşani a pierdut la Brăila cu un om în plus pe final

FC Botoşani se întoarce învinsă din sudul ţării unde a disputat un meci din etapa numărul 9 al campionatului ligii secunde de fotbal, cu formaţia CF Brăila pierzând astfel şansa de a ocupa locul doi în clasament. Meciul care a început la ora 15:00 s-a terminat în urmă cu scurt timp cu scorul de 0-1.
Cristi Popovici a mizat în acest meci pe Stamatin - Maghici, Ursu, Poverlovici, Gherman – Mbella (Păcurar min 53), Taban (Croitoru min. 53), Vaşvari (cpt.), V. Bordeanu – Vraciu (Cârjan min. 75) şi Boghian. Primul 11 trimis în teren nu a fost cu noroc pentru tehnicianul botoşănenilor care au pierdut astfel cele trei puncte puse în  joc în faţa Brăilei care se află pe locul 9 în clasament cu doar 7 puncte adunate şi care etapa precedentă a încasat nu mai puţin de şase goluri de la Delta Tulcea. Golul a fost marcat în minutul 51 după o fază prin care Frunză i-a pasat în careu lui Ciocâlteu, acesta a centrat în faţa porţii iar Rusu a împins mingea din 6 metri pe lângă Stamatin.
Jocul a fost unul disputat cu un jucător eliminat de la gruparea adversă şi un penalti cerut de FC Botoşani. În minutul 79 botoşănenii au cerut o lovitură de pedeapsă la ţinerea lui Ignat asupra lui Boghian, însă arbitrul a trecut cu vederea şi lăsat jocul să continue. Cinci minute mai târziu Frunză a pierdut o minge într-un duel cu Gherman şi Croitoru, a avut o ieşire nervoasă şi a vrut să-i dea violent peste picioare lui Croitoru, nu l-a nimerit, iar arbitrul pe fază a oprit jocul şi i-a arătat jucătorului brăilean cartonaş roşu. Scor final CF Brăila – FC Botoşani 1-0, gruparea fanion a judeţului rămâne pe locul trei în clasament cu 15 puncte.