FC Botoșani a pierdut în cel mai tare amical al iernii - A fost învinsă de un jucător de 22 de ani - FOTOGALERIE

Echipa pregătită de Cristi Pustai a jucat, de la ora 17:30 cel de-al doilea amical  al iernii, împotriva celor de la Zorya Lugansk, însă scorul  nu a fost favorabil moldovenilor, care au pierdut la limită.

Partida s-a terminat cu scorul de 1-0 pentru formația ucraineană, ce a marcat golul în ultimele minute regulamentare. Atacantul Artur Zahorulko, de 22 de ani, le-a adus victoria celor de la Zorya în minutul 88, după un corner.
Este prima înfrângere a formației botoșănene, după ce pe 28 ianuarie a câștigat cu scorul de 2-1 primul amical, împotriva formației maghiare Bekescaba 1912. Atunci au marcat nou-veniții Carralero și Matulevicius.
Echipa mai are de disputat trei meciuri de pregătire în cantonamentul din Antalya:
3 feb - FC Botoșani - Eskisehirspor (Locul 17/18 – Turcia – Liga 1)
5 feb - FC Botoșani - MFK Ružomberok (Locul 8/12 – Slovacia – Liga 1)