FC Botoșani a luat bătaie de la penultima clasată, în fața propriilor suporteri

Gruparea locală de fotbal nu reușește se pare să își revină de la ratarea accederii în play-off și continuă seria rezultatelor negative, fără nici o victorie în partea a doua a campionatului.

Luni, 1 aprilie 2019, de la ora 17:30 a disputat meciul din runda a treia de play-out, în fața propriilor suporteri, pe Stadionul Municipal, în compania celor de la Dunărea Călărași.

Partida a început promițător și părea că FC Botoșani va fi echipa cu trei puncte adunate la fluierul de final.

Evoluțiile din teren ale echipelor au fost însă decisive în scorul de pe tabela de marcaj, iar victoria le-a aparținut celor de la Călărași.

În minutul 7, Laurențiu Buș deschide scorul cu un șut din 20 de metri, după o combinație cu Karaboue.

Egalitatea este restabilită în minutul 33 de Gabi Iancu, care execută o lovitură liberă din partea dreaptă, exact în colțul scurt

Deși au fost conduși în debutul meciului, călărășenii preiau frâiele partidei în minutul 57. La un corner, Ammari înscrie după o eroare a apărării de la FC Botoșani.

Scorul a devenit astfel 1 – 2.

Iată echipele:

Botoșani: Pap - Patache, Miron, Burcă, Holzmann - Karaboue, J. Rodriguez - L. Buș, L. Fulop, Golofca - M. Roman

Rezerve: Fraisl, Pițian, Papa, Oaidă, Fabbrini, Soiledis, Ongenda

Antrenor: Liviu Ciobotariu

Dunărea Călărași: Straton - G. Enache, Dobrosavlevici, Luchin, G. Mendy - Souda, Simion, Ben Djemia, Honciu - G. Iancu, Ammari

Rezerve: Calancea, Henderson, St. Filip, D. Benzar, Mediop, Mapuku, Keyta

Antrenor: Dan Alexa

La Botoșani, Dunărea Călărași bifează prima victorie din partea a doua a campionatului. Înainte de acest meci oaspeții se pozițonau pe poziția 7 din play-out cu 15 puncte adunate, iar FC Botoșani, pe locul 5, cu 19 puncte.