FC Botoșani a jucat al patrulea amical din Antalya – Un fost jucător de la Petrolul ne-a dat gol

Echipa moldoveană a jucat astăzi, 3 februarie, de la ora 17:00 cel de-al patrulea amical din stagiul de pregătire din Antalya, împotriva celor de la Eskisehirspor.  Meciul s-a terminat nedecis, cu scorul de 1-1.

Jeremy Bokila, fostul jucător al celor de la Petrolul Ploiești,  a marcat golul turcilor de la Eskisehirspor în minutul 19.  Fotbalistul de origine congoleză are 16 goluri marcate pentru „lupii galbeni” în 31 de meciuri. Pentru echipa botoșăneană a marcat în minutul 33 Petre Ivanovici, după o acțiune personală încheiată cu un șut la colțul lung. Jucătorul este la primul său gol în Antalya.

Formația antrenată de Cristi Pustai mai are de disputat două amicale în acest stagiu de pregătire, în care vor mai sta o săptămână.

5 feb -> FC Botosani – MFK Ružomberok (Locul 8/12 – Slovacia – Liga 1)

6 feb -> FC Botosani – Volyn Lutsk (Locul 9/14 – Uncraina – Liga 1)

Volyn Lutsk este fosta echipă a românilor Eric Bicfalvi și Florentin Matei, care au impresionat în Ucraina. Bicfalvi joacă în acest moment în liga chineză, la Liaoning Whowin, iar Matei s-a despărțit recent de ucrainieni și a semnat cu echipa de primă ligă croata,  HNK Rijeka