FC Botoşani a câştigat în deplasare şi urcă pe locul 2 din Liga 1 - VIDEO

FC Botoşani a învins în deplasare, cu 2 -1, pe Corona Braşov, într-un meci care a contat pentru etapa a IX – a din Liga I. Roş-alb-albaştrii adună astfel 18 puncte şi trec pe locul al doilea, avantajaţi fiind şi de faptul că Petrolul şi Astra au mai puţine meciuri disputate.
Gazdele au deschis scorul prin brazilianul Miranda în minutul 25, care a şutat imparabil bară-gol, din marginea careului mare. După gol roş-alb-albaştrii au replicat rapid, au ieşit la atac şi au reuşit să egaleze prin Hadnagy în minutul 42, care a reluat cu capul în poartă, din careul mic, după un corner executat de Croitoru şi o prelungire a lui Dinu. Băieţii lui Cristi Popovici, urmăriţi în tribună de preşedintele Cornel Şfaiţer, au început mai bine partea a doua a meciului şi au înscris în minutul 55 prin acelaşi Hadnagy, care a trimis din şase metri în poartă o centrare venită de pe stânga. Treptat, botoşănenii s-au retras, iar gazdele au pus stăpânire pe mijlocul terenului, presând tot mai mult.
CLICK ŞI VEZI REZUMATUL PARTIDEI
Cristi Popovici a mizat pe: Curileac - Patache, Ursu, Dinu, Acsinte - Vaşvari, Tincu, Croitoru, Fulop (89 Matei) – Hadnagy (75 Vraciu), Cîrjan (80 Codoban).
Meciul a început pe lumină naturală şi s-a terminat în nocturnă. Pentru prima dată de la debutul în Liga I FC Botoşani a evoluat în albastru complet şi nu în roşu, culoare folosită de gazde.
În tribunele Stadionului Tineretului au fost prezenţi şi câţiva membri ai „Dark Hooligans”, galeria lui FC Botoşani.