FC Botoșani a bătut în deplasare o fostă divizionară A

FC Botoşani a reuşit să îşi treacă în cont cele trei puncte puse în joc în partida disputată în deplasare cu formaţia Gloria Buzău, după ce a învins cu 1 - 0. Meciul care a contat pentru etapa a VIII -a din liga secundă a fost dominat de botoşăneni, care au avut mai multe ocazii şi au reuşit astfel să întrerupă seria remizelor albe din ultimele două etape.
Golul a fost marcat de Tudor Homneac în minutul 56 la zece minute după ce a fost introdus în teren în locul lui Matiş, atacantul având ocazia de a majora scorul în minutul 76 când, scăpat singur cu portarul a şutat într-un jucător la echipa gazdă. Pentru partida cu formaţia Gloria Buzău, tehnicianul Marius Popescu a mizat pe următorii jucători: Curileac - Patache, Poverlovici, Atudorei, Acsinte (cpt) – Matiş (46 Homneac), Bordeanu, Rudac, Boroştean – Matei (62 Chişu), Ferreira (82Sandu). Este primul meci în deplasare din actualul sezon în care elevii lui Marius Popescu au câştigat şi totodată prima partidă în care au marcat pe teren străin. Prin victoria de la Buzău, echipa fanion a judeţului a urcat pe locul 8, având 12 puncte. (G.E.)