FC Botoșani a bătut bine Chiajna și a urcat pe locul 3 în Liga 1

Echipa fanion a județului s-a revanșat după înfrângerea suferită etapa trecută pe teren propriu cu Viitorul Constanța. FC Botoșani a învins în deplasare, cu 2 – 0, pe Concordia Chiajna, după un meci care l-a dominat aproape în totalitate.

Scorul a fost deschis de Golofca, în minutul 63. Atacantul a marcat cu un șut plasat din interiorul careului de 16 metri, după ce Bălgrădean reușise să respingă șutul lui Istvan Fulop.
În minutul 75 moldovenii și-au dublat avantajul prin Vașvari, care a prins un șut superb din interiorul careului de 16 metri.
În urma victoriei obținute în Ilfov, FC Botoșani a urcat pe locul 3 în clasamentul Ligii 1, după FCSB și CSU Craiova. Etapa viitoare roș-alb-albaștrii vor întâlni oltenii pe ”Extensiv” într-un meci pentru poziția a doua.
Leo Grozavu a mizat pe: Iliev – Patache, Burcă, Plămadă, Mușat – Willie (92 Hergheligiu), Vașvari, Bordeianu – Lorand Fulop (86 Greu), Istvan Fulop (78 Elek), Golofca.
După o lungă perioadă de timp FC Botoșani a renunțat la tradiționalul echipament alb și a jucat în albastru complet.