FĂRĂ victorie în noul sezon! FC Botoșani învinsă (și) de CFR după un meci cu patru goluri și un eliminat - VIDEO

CFR Cluj și FC Botoșani s-au înfruntat sâmbătă, de la ora 19:00, într-un meci ce a contat pentru etapa a șaptea a din Superligă.

Partida s-a desfășurat pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca.

Scor final: 3 – 1

În prima repriză, CFR Cluj a fost echipa mai periculoasă și a deschis scorul, în minutul 21, prin Otele. De partea cealaltă, FC Botoșani a avut câteva încercări timide și, per ansamblu, nu s-a ridicat la înălțimea adversarului.

În aceste condiții, Otele a făcut dubla în minutul 36.

CFR Cluj a avut posesia și în cea de-a doua repriză, iar arbitrul Iulian Dima a acordat în minutul 60 penalty pentru ardeleni, în urma verificării VAR.

Iulian Dima a decis că Victor Dican a jucat balonul cu mâna în interiorul careului și nu s-a lăsat impresionat de protestele jucătorului de la FC Botoșani. Tachtsidis înscrie fără emoții.

Trei minute mai târziu, jucătorii moldoveni reduc din diferență prin Eduard Florescu.

Intrat în minutul 55, Olinga este eliminat după aproximativ 15 minute de joc. Arbitrul a considerat că a faultat extrem de dur și i-a acordat direct cartonașul roșu. FC Botoșani rămâne astfel în inferioritate numerică.

Au fost opt minute de prelungiri, tabela rămânând neschimbată.

Criza se adâncește la formația fanion a județului care nu a reușit nicio victorie în noul sezon din Superligă.

Echipele de start

CFR Cluj: R. Sava - Mogoș, Kreisc, Ajeti, Camora - Avounou, Tachtsidis, Muhar - C. Deac, Bîrligea, Otele

FC Botoșani: Ducan - Mutombo, Dican, Pius - Friday, Ed. Florescu, Zabou, Țigănașu - Pinson, Camara, Cărăușu