ESTEEE! FC Botoșani bate Hermannstadt, dar scorul este mincinos – VIDEO & GALERIE FOTO

FC Botoșani a revenit pe Stadionul Municipal într-un meci oficial. În etapa a doua a noului sezon din Liga 1 roș-alb-albaștrii au întâlnit promovata AFC Hermannstadt pe care au învins-o cu 2 – 0 într-un meci în care au ratat ocazii cât pentru jumătate de tur.

Prima mare ocazie s-a consemnat în minutul 24, când grecul Soiledis a trimis mingea în bară la o lovitură liberă de la circa 25 de metri. Portarul sibienilor era bătut.

În minutul 35 cei doi Roman au făcut o fază de toată frumusețea: Alex a coborât în bandă, a întors un fundaș și i-a trimis în centru lui Mihai. Acesta a avansat și a șutat de puțin pe lângă poartă.

În minutul 37 Golofca a trimis în plasa laterală la capătul unui contraatac spectaculos.

În minutul 42 Alexandru Roman a reluat din întoarcere la vinclu, dar Căbuz a respins.

Ghinionul s-a spart tocmai la cornerul rezultat, când Andrei Dumitraș a reluat imparabil cu capul: FC Botoșani – AFC Hermannstadt 1 – 0 la pauză.

Dacă la începutul meciului sibienii au fost periculoși la câteva faze, mai ales fixe, cu timpul s-au betonat în apărare și au renunțat la pretențiile ofensive.

Moldovenii au început debordant și repriza a doua, chiar în minutul 46 Alexandru Roman trimițând cu boltă după o acțiune personală în careu, mingea fiind respinsă în corner.

Angajat în centrul careului și talonat de un fundaș, Golofca a trimis în minutul 52 la firul ierbii, dar portarul a respins din nou.

În minutul 56, la o fază asemănătoare, Fulop a făcut același lucru.

După o sarabandă de ocazii, botoșănenii și-au mărit avantajul tot la o fază fixă, când nou transferatul Alexandru Roman a reluat în poartă, pe jos, la o minge venită din corner.

În minutul 82 Ongenda l-a angajat excelent pe Chitoșcă, însă acesta, scăpat singur cu portarul, nu a reușit să înscrie.

Meciul nu s-a terminat înainte ce în minutul 91 Alexandru Roman să rateze o nouă oportunitate uriașță, trimițând greșit din 6 metri, nemarcat și în poziție centrală.

Circa 3.000 de spectatori au asistat la meci. Microbiștii și-au încurajat în repetate rânduri echipa, asta și pe fondul jocului bun prestat.