După vânt, ne-a bătut drumul lung: A intervenit puțin și oboseala

Așa cum au jucat, adică în bătaie de joc, cam așa s-au comportat antrenorul și unii jucători de la FC Botoșani și după înfrângerea rușinoasă din Bănie. Deși au jucat peste 50 de minute în superioritate numerică, roș-alb-albaștrii au fost egalați și învinși apoi printr-un gol înscris în minutul 90.

La finalul meciului CSU Craiova – FC Botoșani 2 – 1, unul dintre atacanții oaspeților a găsit scuze puerile pentru noua umilință.

"Ne-am retras şi noi puţin şi au venit peste noi, au prins curaj. Am avut ocazia să facem 2-0 prin Matulevicius, dar până la urmă au marcat ei. Cred că a intervenit puţin şi oboseala, a fost drumul lung, dar asta nu e o scuză. E ruşinos, dar asta e...",

Istvan Fulop, atacant FC Botoșani.

Explicația sa survine în condițiile în care clubul a suportat două înnoptări înainte de meci tocmai pentru a preveni oboseala, iar deplasarea să nu se facă într-o singură zi.
După umilinţa din etapa precedentă, 0 – 3 pe teren propriu cu Concordia Chiajna, tehnicianul botoşănenilor a motivat înfrângerea şi prin faptul că a bătut vântul tare. (S.B.)

CITEŞTE ŞI:

Craiova în 10 oameni ÎNVINGE pe FC Botoșani într-un final de meci de infarct 2- 1