După public, arbitrul – Croitoru: Avem familii, copii, avem pentru cine munci - VIDEO golurile

Oricine e vinovat, mai puţin propria echipa, aceasta este placa pusă de jucători, antrenor, preşedinte la finalul partidei FC Botoşani – Petrolul Ploieşti 1 – 2. După ce a luat din nou cartonaş galben pentru proteste, mijlocaşul ofensiv al roş-alb-albaştrilor a dat vina pe arbitrul Istvan Kovacs pentru eşecul din etapa a XII – a.
marius croitoru arbitraj fc botosani petrolul

"Este dureros să pierzi pe o greşeală de arbitraj"

“Veneam după acel rezultat dureros de la Pandurii, am demonstrat că ne-am ridicat la nivelul Petrolului, o echipă mult mai valoroasă din punct de vedere al lotului. Am avut o primă repriză puţin mai slăbuţă, a doua foarte bună. Nu vreau să vorbesc despre arbitraj. În timpul meciului, pe teren, mai am unele ieşiri, dar e normal. Vreau să se gândească doar atât: şi noi avem familii, avem copii, avem pentru cine munci. Este dureros să pierzi pe o greşeală de arbitraj, să aibă de suferit nu numai jucătorii, ci şi familiile noastre. Dacă pierzi, să fie pentru că adversarii au fost mai buni, nu pentru că aşa a decis arbitrul”, a spus Marius Croitoru la Dolce Sport.

Arbitrul a dat galben unui ploieştean pentru simulare la un penalty clar

Mijlocaşul botoşănenilor a fost primul şi deocamdată singurul al echipei suspendat în Liga I din cauza cumului de cartonaşe galbene. El a făcut amintita declaraţie deşi în a doua repriză oaspeţii au avut un penalty clar la un fault în careu al lui Curileac la Camara. Relurările au dovedit că portarul de la FC Botoşani l-a agăţat pe ploieştean fără să atingă balonul, însă centralul a dat galben pentru simulare. Criticile la adresa arbitrajului survin cele care au vizat spectatorii şi jurnaliştii, Marius Croitoru exprimându-şi public nemulţumirea fiindcă nici unii, nici ceilalţi, nu reacţionează cum ar trebui când "noi scriem istorie la Botoşani"
Petrolul Ploieşti a învins sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), pe FC Botoşani, într-un meci din etapa a XII-a a Ligii I.(S.B.)