DEZASTRU: FC Botoşani a pierdut în prelungiri cu Viitorul şi a ratat calificarea în play-off – VIDEO

Roş-alb-albaştrii şi-au compromis în totalitate şansele de a se califica în play-off după ce au pierdut în faţa campioanei României. Viitorul Constanţa – FC Botoşani s-a terminat 2 – 1 în penultima etapă din sezonul regulat.

Echipa fanion a judeţului a avut nevoie de un penalty pentru a înscrie primul gol în sezonul de primăvară. A fost obţinut de Mihai Roman, în minutul 9, care a fost faultat în careu şi tot el l-a transformat.

După deschiderea scorului dobrogenii s-au năpustit în atac şi au avut o mulţime de ocazii. Au concretizat abia în minutul 34, după o acţiune de toată frumuseţea a lui Ianis Hagi. Decarul a plecat cu mingea de la 35 de metri, a ajuns până în preajma careului mare, a driblat şi a trimis cu stângul la colţul scurt.

Cea mai mare i-a aparţinut tot lui Ianis Hagi, care în minutul 61 a trimis în bară din lovitură liberă.

În minutul 84 Golofca a fost faultat clar în suprafaţa de pedeapsă, însă centralul nu a acordat punctul cu var. „Penalty clar ca lumina zilei pe care Horaţiu Feşnic nu îl dă”, a spus comentatorul Digi Sport.

În minutul 94, după o mare ocazie ratată de Axente, Ciobanu a marcat cu un şut imparabil la vinclu.

Costel Enache a mizat pe următorii jucători:

Cobrea - Dumitraș (63 Ungurusan), Burcă, Miron, Acsinte - Oaida, Tincu - Roman, Achim, Moruțan (46 Golofca) – Golubovic (84 Axente).

FC Botoşani ocupă locul 8 cu 36 de puncte în clasamentul Ligii 1 şi va juca în turneul pentru evitarea retrogradării.