Cum este batjocorit botoșăneanul considerat cel mai bun maratonist din România: Sunt dezamăgit de tot ce se întâmplă...

Ne mândrim cu ei, îi aplaudăm, dăm like-uri, mai scăpăm și o lacrimă în colțul ochiului când se cântă imnul României. Însă nu cunoaștem dramele din spatele muncii unui sportiv.

Botoşăneanul Alexandru Corneschi (30 de ani) este la ora actuală cel mai bun maratonist român.

În luna septembrie, în prestigiosul Maraton Internațional al Berlinului, Alexandru Corneschi a parcurs distanța de 42 de kilometri în 2 ore, 13 minute și 39 de secunde, un nou record personal. A fost al 3-lea european în ierarhia finală.

Weekend-ul trecut, botoșăneanul a câștigat și Campionatul Național de maraton, triumfând în cadrul Maratonului Internațional București. A fost primul român care a câştigat acest maraton. Alexandru a terminat cursa de 42 de kilometri în 2 ore, 15 minute și 58 de secunde.

Drept răsplată pentru rezultatele excepționale, Alexandru Corneschi a primit vestea că... nici luna aceasta nu sunt bani pentru salariul minim pe economie pe care nici în luna august nu l-a primit.

Sportivul a răbufnit, transmițând un mesaj dureros despre starea sportului românesc:

”Aceasta este prima și ultima postare în care mă “plâng” de condițiile sportului din România și aici mă refer la atletism.

Probabil știți rezultatele mele din ultima perioadă, munca depusă și tot ce înseamnă câștigarea unei medalii sau câștigarea câtorva minute / secunde la o cursă de maraton.

Astăzi, 12.10, am primit un telefon în care am fost anunțat ca nici luna aceasta nu sunt bani la club, după luna august care a avut aceeași soartă.

Ca să vă faceți o idee, primeam un salariu minim pe economie, pentru a susține toată această muncă… Repet, nu m-am plâns de banii primiți și am muncit mereu cu drag și cu speranța că va fi mai bine.

Cum e posibil ca un sportiv medaliat și în continuă ascensiune poate primi 0 ron / luna pentru toată activitatea lui, în condițiile în care o pereche de pantofi de alergare pentru maraton sunt undeva la 800 ron, iar un masaj minim 100 ron, și să nu mai punem în calcul toate celelalte costuri.

Sunt dezamăgit de tot ce se întâmplă…. “Mulțumesc” Ministerul Sportului, o să îngropați de tot atletismul românesc!