CFR Cluj – FC Botoșani 1-1, Deac deschide scorul, Dawa aduce golul egalizator - VIDEO

CFR Cluj și FC Botoşani s-au întâlnit luni seara, de la ora 20.00, în ultimul meci din etapa 23 a Ligii 1.

CFR Cluj este singura echipă din campionatul curent cu punctaj maxim pe teren propriu. Mai mult, ardelenii au încasat doar patru goluri în cele 11 jocuri disputate din postura de gazde.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 23 de ori în principala competiţie internă, de 13 ori au câştigat clujenii, de șase ori s-au impus botoşănenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

FC Botoşani a reuşit doar două remize în cele 11 deplasări pe terenul din Cluj-Napoca.

Echipele de start

CFR Cluj: Bălgrădean - Cr. Manea, Graovac, Burcă, Fl. Ștefan - Deac, Boateng, Bordeianu - Omrani, Debeljuh, Petrila

Rezerve: Hindrich, Cestor, Bouhenna, Păun, Costache, Chipciu, Neguț, Birligea, Sacko

Antrenor: Dan Petrescu

FC Botoșani: Pap - Braun, Dawa, Dican, Șeroni, Țigănașu - Florescu, Edjouma, Papa - M. Roman II, Lupeta

Rezerve: M. Contra, Patache, Dragu, Neciu, Fili, Mailat, Silva, M. Roman I

Antrenor: Marius Croitoru

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca - Cluj)
Arbitru: Viorel Cojocaru // A1: Florin Neacșu; A2: George Vidican

O primă partidă echilibrată, însă finalizată la poartă de clujeni, care reușesc să înscrie în minutul 45 din penalti, prin Deac. Șeroni comite un henț în interiorul careului, ceea ce îl face pe Adrian Cojocaru să acorde lovitură de la 11 metru pentru oaspeți.

Scor CFR Cluj – FC Botoșani 1-0

Min. 48 aduce o ocazie pentru FC Botoșani, prin Jaja care trage la poartă, dar fără să înscrie. Peste 10 minute e rândul elevilor lui Dan Petrescu să șuteze la poartă, dar tot fără rezultat.

În minutul 81, Dawa trimise cu capul direct în plasa clujenilor.

Scor final CFR Cluj – FC Botoșani 1-1