Câinii au văzut roșu în Moldova, Botoșani bate Dinamo și o trimite la retrogradare - VIDEO & GALERIE FOTO

FC Botoșani și Dinamo au încheiat luni seară runda XI din Liga. Meciul disputat pe Stadionul Municipal s-a terminat cu scorul de 2 - 0.

Botoșănenii au început debordant meciul și în minutul 2 Oaidă a deschis scorul printr-un șut plasat din mijlocul careului.

Băieții lui Enache au continuat să atace, însă odată cu trecerea timpului au cedat inițiativa, spre finalul primei părți ”câinii roșii” presând susținut.

În chiar startul reprizei secunde, moldovenii au avut o dublă ocazie prin Roman și Ongenda, însă Penedo a scos de fiecare dată.

Gazdele au cedat mult mai repede inițiativa față de prima parte, fără însă ca bucureștenii să-și creeze mari ocazii.

În minutul 73, abia intrat, Popa a făcut stop și a reluat din careu direct însă pe direcția portarului.

În minutul 90 Fabbrini a punctat după un contraatac școală marca Golofca și a aruncat tribunele în aer.

FC Botoșani și Dinamo au făcut rocada în clasament, iar bucureștenii au ajuns pe locul 12, de baraj pentru menținerea în prima ligă.

La oaspeți au evoluat și ex-botoșănenii Sergiu Popovici și Daniel Popa.

Totodată, și-a marcat revenirea în Liga 1 internaționalul Gheorghe Grozav.

Atmosfera a fost frumoasă și a amintit de primele meciuri din Liga 1 ale botoșănenilor, spre finalul confruntării toți spectatorii scandând: Botoșani! Botoșani!

Antrenorul Costel Enache a mizat pe următorii jucători:

Pap – Patache, Miron, Burcă, Dumitraș - Rodriguez, Ongenda (73 Karaboue), Oaidă – Golofca (90 Târșă), Roman, Chitoșcă (68 Fabbrini).

Circa 4.000 de spectatori au asistat la meci, sectorul rezervat suporterilor oaspeți fiind plin.