FC Botoșani, învinsă clar de Rapid pe Municipal, dar cel mai frumos gol aparține nou transferatului din trupa lui Iftime

FC Botoșani continuă și în Cupa României parcursul dezastruos din SuperLigă. Miercuri seară, într-un meci disputat pe ”Municipal”, roș-alb-albaștrii au terminat cu 1 – 3 în fața Rapidului.

Confruntarea a contat pentru prima etapă a fazei grupelor și a fost una fără istoric.

Giuleștenii au tranșat partida încă din prima jumătate a reprizei 1.

În minutul 17, Iulian Cristea a reluat cu capul o minge venită din corner, 0 – 1, iar în minutul 21 giuleștenii au marcat prin Paul Iacob, care a executat perfect o lovitură liberă, 0 - 2

Roș-alb-albaștrii au lovit bara în minutul 40, însă după pauză, în minutul 53, tot oaspeții au punctat prin Pănoiu

Botoșănenii au înscris golul de onoare prin Casap, care la puțin timp după ce a fost introdus pe teren a executat imparabil, cu stângul, o lovitură liberă, în minutul 80.

Deși grupa din care face parte FC Botoșani este formată din șase echipe, fiecare va disputa doar trei meciuri, astfel încât șansele de calificare sunt deja mai mult teoretice după această înfrângere.