Bătaie generală pe teren, FC Botoşani trimite Pandurii în Liga 2 după un meci de infarct – VIDEO & GALERIE FOTO

FC Botoşani a învins Pandurii Târgu-Jiu după un meci nerecomandat cardiacilor. Moldovenii au câştigat cu 2 – 1 şi i-au trimis pe olteni la matineu după un meci nebun.

Prima repriză a fost lipsită de ocazii clare de gol. FC Botoşani a atacat mai mult, dar steril, în timp ce oaspeţii au încercat să răspundă pe contraatac.
A doua parte a confruntării s-a disputat după aceleaşi coordonate: moldovenii în atac şi oltenii în apărare cu rare incursiune în jumătatea adversă.

Golurile au venit târziu. În minutul 89 Golofca a scăpat singur cu portarul în lateral stânga şi l-a executat printre picioare.
A fost explozie de bucurie pe Municipal, banca tehnică a moldovenilor a sărit în aer, iar cei 2.000 de oameni au scandat: Botoşani! Botoşani! şi B-ul! B-ul!
Gorjenii s-au prăbuşit la pământ după ce au primit gol, iar Flavius Stoican şi-a pus mâinile în cap.

Au reluat însă de la mijloc şi în minutul 91 au egalat la o centrare în careul mic, prin Ilie.
În minutul 94 Fulop a dat lovitura finală, reluând în plasă, din careul mic, o centrare de pe dreapta.
La faza următoare jucătorii s-au luat la bătaie, iar Mihai Roman a fost eliminat.
Preparatorul fizic al botoşănenilor, Ovidiu Chiribici, a ajuns şi el în tribune, de unde a făcut atmosferă.

La meci a asistat şi internaţional român Alexandru Maxim de la VfB Stuttgart.
FC Botoşani termină sezonul pe locul 10 din 14 echipe, cea mai slabă clasare de la promovare.