Alin de la Botoșani cel mai tare din parcare la lupte - AFLĂ detalii

Federaţia Română de Lupte (FRL) a organizat o gală la final de an, decernând premii luptătorilor care au impresionat în 2014. Astfel, cel mai tare titlu a fost câștigat de un luptător din Botoșani, care are în palmares foarte multe victorii atât în țară cât și peste hotare.

Potrivit Prosport, cel mai important premiu, cel pentru sportivul anului, a fost câştigat de Alin Alexuc, de 24 de ani.
A fost un an destul de greu, cu multe competiţii şi mult stres , dar am trecut cu bine peste toate. Probabil va veni un 2015 şi mai dificil, ţinând cont că vor fi calificările pentru Jocurile Olimpice de la Rio”, a spus luptătorul din Botoşani.
Alexuc a câştigat medalia de bronz la Campionatele Mondiale Universitare şi s-a clasat pe locul cinci la Campionatul Mondial din Uzbekistan, acolo unde a ratat de puţin podiumul. La eveniment nu doar sportivii care au obţinut rezultate valoroase au fost onoraţi cu titlurile oferite de preşedintele Răzvan Pîrcălabu, ci şi personalităţi sau antrenori.