ACUM : Măcel la Astra, două goluri în 20 de minute, Acsinte eliminat, Astra - Botoșani 2 - 0 FINAL

FC Botoșani are de disputat un nou meci dificil seara aceasta. Elevii lui Leo Grozavu vor trebui să se impună pe teren străin, în fața celor de la Astra Giurgiu care au fost preluați de Dorinel Munteanu, care-și face astfel debutul pe banca tehnică a giurgiuvenilor în meciul cu Botoșani.

Crainicii de la Look TV vorbesc despre gruparea fanion a județului ca despre echipa care este și în acest an revelația campionatului, prin prisma lotului slab în vedete și a bugetului care cu greu se apropie de nivelul ligii profesioniste de fotbal. În altă ordine de idei, jurnaliștii bucureșteni îi văd mai degrabă pe botoșăneni în primăvara europeană decât pe cei de la Astra.
Iată echipele:
Astra: Gavrilaş - Gorupec, Găman, Ben Youssef, J. Morais - Yahaya, Seto - Enache, Budescu, De Amorim - Fatai
FC Botoşani: Lazar - Patache, Ngadeu, Oltean, Acsinte - Danci, Fulop, N. Rosu - Martinus, Hadnagy, Batin
Înainte de acest meci FC Botoșani se află pe locul 7 în clasamentul ligii întâi cu 28 de puncte în timp de adversara sa din etapa curentă, Astra Giurgiu, este ocupanta poziției cu numărul 5, cu 32 de puncte.
UPDATE: În minutul 12 Găman deschide scorul dintr-o fază fixă, la o eroare a apărătorilor botoșăneni. Astra Giurgiu - FC Botoșani 1 - 0
UPDATE: Al doilea gol este marcat în minutul 20. Lazar greșește grav, Fatai profită și bagă mingea în poartă. Sunt aduse critici dure pentru Leo Grozavu care l-a introdus în poartă pe David Lazar
Cartonaș roșu pentru Florin Acsinte care i-a aplicat un cot în figură lui Enache. Căpitanul botoșănenilor are o oarecare vină și la marcarea golului cu numărul doi marcat de Fatai. Deși a protestat vis a vis de eliminarea sa, Acsinte a fost eliminat corect.
UPDATE: Martinus primește o pasă de la Hadnagy, ajunge în fața porții și încearcă să fixeze spațiul porții însă mult prea târziu, pentru că-i permite lui Gavrilaș să iasă dintre buturi și să rețină. Botoșani continuă să atace, în ciuda debutului de partidă cu handicap de tabelă și a unui om în minus
Final de meci, FC Botoșani obține doar un singur punct din primele trei meciuri ale returului de campionat.