ACUM: FC Botoşani luptă de trei puncte cu Dinamo II – 5 - 1 FINAL

FC Botoşani întâlneşte în aceste momente formaţia Dinamo II într-un meci care se dispută pe Stadionul Municipal şi care contează pentru cea de-a XX-a etapă a campionatului ligii secunde de fotbal.

Pentru această partidă FC Botoşani începe cu: Dani Vlad – Ţepeş, Poverlovici, Dinu, Acsinte – Fulop, Taban, Croitoru, Vraciu – Cârjan şi Hadnagy.
De cealaltă parte Dinamo II mizează pe: Rimniceanu – Cristea, Nae, Burnea, Radu, Cazacu, Dobrosavlevici, Roman, Vasile, Stănescu şi Balint
În ciuda temerilor antrenorului de la FC Botoşani, în lotul adus la Botoşani de Tibor Selymes nu se află nici un jucător de la echipa mare.
Vremea este înnorată pe Stadionul Municipal, motiv pentru care şi la acest meci publicul spectator prezent este în număr redus, iar cei care au decis să înfrunte frigul aşteaptă sub umbrele fluierul de start.

La începutul meciului, preşedintele FC Botoşani, Cornel Şfaiţer l-a premiat pe Petre Marinescu, fost antrenor la gruparea locală în 1986, oferindu-i o diplomă de excelenţă şi un buchet de flori pentru susţinerea necondiţionată a fenomenului fotbalistic. "Inima mea continuă să palpite pentru botoşănenii care cunosc fotbalul. Şi un mesaj: să ştiţi că sunteţi condamnaţi să jucaţi în liga 1", a declarat Petre Marinescu pe stadion. El a avut onoarea de a da lovitura de începere a acestui meci.
Min 1: A început partida
Este prezentă şi Galeria Dark Hooligans, care cântă continuu şi flutură steaguri de mari dimensiuni
Min 4: Dinamo II are primul şut pe poartă, balonul se duce în transversală, se produce o bâlbâială în careul botoşănenilor, însă fundaşii salvează situaţia
Min 5: Se anunţă un meci interesant, ambii antrenori se agită la marginea terenului, jucătorii arată determinare încă din primele minute
Min 6: Croitoru execută excelent o lovitură liberă, înalţă mingea la marginea careului mic, Cârjan ia faţa portarului şi o trimite direct în poartă. Este 1 -0 pentru FC Botoşani
Min 9: Vasile Alecsandru încearcă o pătrundere pe partea dreaptă, este deposedat corect de Ţepeş
Min 10: Cazacu ajunge în preajma careului de 16 metri şi încearcă să şuteze pe poartă, se opune Dinu
Min 12: Terenul este din nou dificil asemenea meciurilor anterioare din retur, cu excepţia celui de la Constanţa şi fac misiunea botoşănenilor de a-şi menţine avantajul mai dificilă
Min 14: Hadnagy este aproape de a ajunge 1 la 1 cu portarul oaspeţilor, însă este fluierat pentru poziţie neregulamentară. Atacantul botoşănean este în faţa unei noi ocazii şi din colţul careului advers trimite o pasă excelentă care este însă recepţionată de un adversar. Publicul este dezamăgit
Antrenorul de la Dinamo II se precipită pe margine şi primeşte atenţionări din partea arbitrului central care îi cere să se calmeze
Min 19: Fulop şut direct în braţele lui Rimniceanu
Min 20: Acsinte minge lungă spre Ţepeş care centrează în careu însă balonul nu găseşte nici un jucător botoşănean, ocazia este irosită
Min 24: Partida s-a mai liniştit, se joacă mai mult la mijlocul terenului
Min 25: Lovitură liberă pentru oaspeţi executată de Roman, respinge Taban
Min 28: Hadnagy, şut spre poartă, mingea trece milimetric pe lângă bară, un val de dezamăgire străbate publicul
Min 32: Ţepeş flancat de doi dinamovişti încearcă o pătrundere pe partea dreaptă însă pierde lupta
Min 35: Jocul şi-a mai pierdut din intensitate iar ocaziile se împuţinează
Min 36: Gol Dinamo II după o lovitură liberă executată de Alin Roman care trimite în careu, balonul este preluat cu capul de Taban care dă autogol
Min 38: Gooooollll FC Botoşani, înscrie Vraciu pentru 2 -1
Min 42: Corner Botoşani, execută Croitoru care trimite în careu, mingea trimisă pe lângă poartă
Min 44: Stănescu şut pe poartă, balonul trece pe lângă bară
Min 45: Prima repriză este prelungită cu 1 minut
Min 45+1: Centralul fluieră final de repriză, jucătorii intră la vestiare, FC Botoşani conduce la pauză cu scorul de 2 - 1
Min 46 : A început repriza a doua
Ambele echipe au schimbat echipamentele la pauză, FC-ul evoluează în albastru, Dinamo II  în alb. La oaspeţi Ciobanu l-a înlocuit pe Vasile Alexandru
Min 47 : FC-ul a început în atac, "câinii mici" nu au trecut încă de mijlocul terenului
Min 48 : Atac prelungit al roş-alb-albaştrilor, oaspeţii resping şi trec pentru prima oara cu balonul de mijlocul terenului în această repriză
Min 50 : Terenul este foarte moale, iarba a dispărut pe anumite suprafeţe, jucătorii depune un efort considerabil
Min 51 : Corner - Croitoru trimite direct spre poartă, Rîmniceanu respinge până la Cârjan, care are timp să preia şi să plaseze mingea în colţul stâng, este 3 - 1
Min 54 : Lovitură liberă din lateral stânga, execută Croitoru, defectuos însă, oaspeţii resping din marginea lui 16
Min 55 : Intră Lemac, iese Balint la dinamovişti
Min 56 : Dark Hooligans scandează: Promovare! Promovare!
Min 58 : Oaspeţii încearcă să replice şi să atace, nu îşi creează însă nici o ocazie
Min 60: Dinamovişti au reechilibrat partida, după golul 3 botoşănenii au făcut un pas înapoi
Mn 62 : Foarte frig la Botoşani, în tribunele Municipalului s-au adunmat totuşi în juir de 2.000 de oameni
Min 64 : Ambii antrenori, Cristian Popovici şi Tibor Selymes se agită în faţa băncilor tehnice
Min 66 : Poante din  tribune : "Selymes, iti place de Croitoru tată?"
Min 68 : Contraatac FC Botoşani, dinamoviştii trimit mingea în afara arenei
Min 70 : Botoşănenii au revenit în atac, Cârjan centrează în gura porţii opentru Cârjan, care nu reuşeşte să împingă mingea în poartă
Min 71 : Mută şi Cristi Popovici, Maghici îi ia locul lui Fulop
Min 72 : Vraciu ratează un vole din colţul careului mic
Min 75 : Minute mai confuze, jucătorii par marcaţi de efort, la FC Botoşani mai toate mingile îl caută pe dispecerul Croitoru
Min 76 : Croitoru, din nou omniprezent, este înlocuit în aplauzele publicului, cu Ignea
Min 78 : Dinamoviştii sunt în terenul botoşănenilor la o lovitură liberă, băieţii lui Cristi Popovici resping
Min 80 : Tibor Selymes face ultima schimbare, Oprescu îl înlocuieşte pe Roman
Min 81 : Corner Dinamo II, Poverlovici respinge cu capul
Min 82 : Gata cu emoţiile! Hadnagy este angajat cu o pasă filtrantă, pătrunde în careu şi trimite pe lângă Rîmniceanu , în poartă, este 4 - 1
Min 83 : Imediat după gol Hadnagy este înlocuit cu Gafiţa
Min 85 : Dinamoviştii nu au renunţat la atac nici la acest scor
Min 86 : Spre amuzamentul spectatorilor, Croitoru merge la vestiare cu o pătură în cap
Min 88 : Dinamoviştii fac pressing în jumătatea botoşănenilor de parcă ar fi conduşi cu un singur gol
Min 89 : La 4 - 1, în gura tunelului şi-au făcut apariţia şi primarul Ovidiu Portariuc cu viceprimarul Cosmin Andrei
Min 90 plus 2 : După mai multe atacuri periculoase ale bucureştenilor FC Botoşani contraatacă şi Maghici şutează la vinclu, imparabil, este 5 - 1
Fluier final : FC Botoşani - Dinamo II Bucureşti 5 - 1, FC-ul obţine a patra victorie consecutivă din retur şi îşi păstrează poziţia de lider în seria I a Ligii II