ACUM : FC Botoşani - FCM Bacău 1- 1 FINAL

FC Botoşani întîlneşte de la această oră formaţia FCM Bacău pe Stadionul Municipal. Pentru această partidă, Cristi Popovici a trimis pe teren următorul 11: Prisacă- Codreanu, Tincu, Atudorei, Acsinte, Bordeianu, Apostol, Vrabie, Şuleap, Ghiceanu şi Homneac. De cealaltă parte, Gheorghe Poenaru mizează pe următorii jucători: Ignătescu, Răduţoiu, Vajou, Adăscăliţei, Carnariu, Dobîrceanu, Mihălăchioaie, Tişmanaru, Boboc, Vraciu şi Radu. Pe Stadionul Municipal spectatorii sunt aproape inexistenţi, doar în jur de 500 de botoşăneni au venit la stadion pentru a încuraja echipa. Vremea este una ploioasă, după ce întreaga zi a fost una cu soare.
Min 1: A început partida
În ciuda faptul că pe stadion cade o ploaie măruntă, membrii galeriei Ultras se află la datorie şi încurajează echipa continuu.
Min 3: Prima ocazie de gol a fost în partea botolănenilor prin Homneac care a şutat pe lîngă poartă
Pe stadion se află şi circa 1o suporteri ai grupării din Bacău care la rîndul lor îşi încurajează echipa
Min 10: jocul este unul animat încă de la început, ambele echipe luptă pentru a marca. Lovitură liberă pentru Bacău, mingea este respinsă de fundaşii botoşăneni, după care este trimisă în spatele porţii lui Prisacă
Min 14: Cartonaş galben pentru un jucător de la Bacău, pentru un fault asupra lui Bordeianu. Lovitură liberă pentru FC Botoşani, Ghiceanu şutează direct în braţele portarului Ignătescu
Min 20: Ocazie importantă a lui Şuleap care şutează din 20 metri, scoate spectaculos portarul băcăuan din vinclu şi trimite mingea peste poartă
Min 22: Şuleap a fost faultat de portarul Ignătescu şi a cerut un penalty de la arbitrul central însă acesta nu a acordat nimic
Min 26: Ocazie mare a lui Ghiceanu care porneşte singur în atac, mingea este trimisă milimetric pe lîngă poarta adversă
Min 29: Tişmanaru atacă periculos poarta botoşăneană însă mingea este prinsă de Prisacă
Min 31: Ratare incredibilă a formaţiei FCM Bacău, a fost produsă o degringoladă în faţa porţii lui Prisacă, mingea este respinsă din careul mic
Min 32: Fază amuzantă, Bordeanu l-a faultat pe Şuleap la mijlocul terenului, oaspeţii au preluat balonul, iar Acsinte a fost nevoit să oprească atacul printr-un fault pentru care a luat cartonaş galben
Min 37: Băcăuanii domină partida în aceste momente şi sunt cei care atacă continuu echipa fanion a judeţului
Min 40: O nouă ocazie în partea băcăuană, Tişmanaru reia spectaculos cu capul, la o eroare a apărării botoşănene, respinge Prisacă
Min 45: Şuleap ratează din nou după un şut puternic pe lîngă poarta lui Ignătescu
Se acordă un minut de prelungiri pentru prima repriză
Min 45 + 1 : Final de repriză, scor alb la pauză, jucătorii intră la vestiare

Min 46: A început a doua parte a jocului, nici o schimbare la pauză
Pe banca oaspeţilor se află şi fostul atacant de la Steaua Bucureşti Cristian Ciocoiu, ex-jucător la FCM Bacău

Min 48: Nici după pauză asistenţa nu s-a mai mărit, tot în jur de 500 de spectatori sînt în arenă

Min 51: Şut Homneac de la aproximativ 14 metri, portarul scoate în corner

Min 52: Băcăuanii stau tot mai mult întînşi pe gazon şi acuză faulturi, lucru care enervează publicul, galben-albaştrilor reproşîndu-li-se că trag deja de timp

Min 53: Botoşănenii au început în forţă partea secundă, oaspeţii nu prea mai reuşesc să iasă cu balonul la picior din propria jumătate

Min 55: Schimbare la Bacău: intră Dutciuc, iese Tismănaru. Spectorii îl fluieră pentru că părăseşte agale terenul

Min 56: Homneac este angajat pe dreapta, este talonat de doi fundaşi şi şutează aiurea

Min 57: Schimbare şi la FC: Iese Vrabie, intră Boghian

Un băcăuan încearcă o execuţie spectaculoasă în careu, însă semilutează spre amuzamentul spectatorilor

Min 59: Meci animat în peluze, cele două galerii se duelează de la distanţă

Min 61: GOOOOOOLLLLL FC Botoşani, nou intratul Boghian reia cu capul din lovitură liberă la colţ şi portarul nu mai poate face nimic : 1 - 0

Încă o schimbare la roş-alb-albaştri, iese Şuleap, intră Vaşvari, refăcut după mai multe săptămîni de absenţă

Min 62: Prisacă dă fiori "tribunelor", iese la peste 20 de metri cu mingea la picior. Faza se termină cu bine

Min 65: Antrenorul oaspeţilor Gheorghe Poenaru este tot mai nervos. Cere fault la o intervenţie a unui botoşănean, însă centralul dă galben băcăuanului pentru simulare

Min 66: Incidente la banca oaspeţilor. Arbitrul îi cere fostului atacant băcăuan Daniel Scînteie să părăsească terenul pentru proteste. Acesta refuză şi abia după cîteva minute de parlamentări acceptă să plece la vestiare

Min 70: Boghian este angajat central printre fundaşii adverşi, îşi prelungeşte însă prea mult mingea şi Ignătescu respinge

Cristi Popovici face şi ultima schimbare, intră Ţigănaşu în locul lui Homneac. Acesta este răsplătit, ca şi Vrabie, cu aplauze generoase

Min 71: Faza meciului - Codreanu şutează violent de la distanţă, portarul respinge în bară, mingea revine în teren şi băcăuanii resping în corner

Min 72: A încetat ploaia

Min 73: Moment amuzant, Ultras Botoşani a uitat şi de Bacău, şi de Suceava şi strigă "Ceahlăul! M... Ceahlăul!"

Min 76: GOL - Oaspeţii egalează, Ionuţ Radu şutează la colţ din lovitură liberă şi îl învinge pe Prisacă

Min 77: Cum au marcat oaspeţii au început iarăşi să stea întinşi zeci de secunde pe teren şi să tragă de timp

Min 79: Încă o înlocuire la galben-albaştri, Tabău îl schimbă pe Boboc

Min 80: Băieţii lui Cristi Popovici presează din nou în speranţă marcării golului victoriei

Min 83: Mingea saltă prin careul oaspeţilor, nici un botoşănean nu reuşeşte să reia, băcăuanii trimit în corner

Min 85: Şut Apostol din lovitură liberă de la peste 20 de metri, peste poartă

Min 86: Gheorghe Poenaru e în plină criză de nervi, înjură, gesticulează şi este potolit de arbitrul de rezervă

Min 87: Moment penibil pentru centralul Florin Constantin, îi dă galben lui Răduţoiu şi uită că trebuie să îl elimine. După protestele jucătorilor şi antrenorilor, dar şi ale spectatorilor îşi dă seama că Răduţoiu este la al doilea galben şi îl elimină

Min 89: Se arată 5 minute de prelungire, antrenorul Poenaru arată ironic publicului tabela cu minutele de prelungire

Min 91: Prisacă driblează în careul mic şi apoi degajează

Botoşănenii atacă haotic, nu reuşesc să pună poarta adversă în pericol

Min 92: Ultima schimbare la Bacău, iese autorul golului Radu şi intră Eudean

Min 94: Două mingi în teren, arbitrul nu opreşte jocul

Min 95: Fluier final, Poenaru e în culmea fericii, FC Botoşani - FCM Bacău şi roş-alb-albaştrii nu reuşesc să învingă băcăuanii nici în a opta partidă din liga a doua