ACUM: FC Botoşani – CS Otopeni – LIVETEXT 2 – 0 FINAL

FC Botoşani dispută de la această oră un meci în compania formaţiei CS Otopeni în ultima etapă jucată pe teren propriu. Promovată şi matematic cu un avantaj clar de puncte în faţa ocupantei locului II din clasament gruparea locală poate defila pe teren în partida de astăzi cu formaţia din capitală.

Pentru acest meci FC Botoşani începe cu: Petrache – Patache, Ursu, Dinu, Acsinte – Păcurar, Vaşvari, Croitoru, Vraciu – Cârjan şi Hadnagy.
Ion Viorel, antrenorul CS Otopeni a aliniat următorul prim 11: Bucuroiu – Pană, Pălimaru, Marcu, Dumitru, Bârdu, Dedu, Dumitrescu, Vatavu, Marin şi Ghiţă
Înaintea meciului a avut loc o festivitate de premiere a unor invitaţi speciali, respectiv Jean Vlădoiu şi Miodrag Belodedici care au adresat câteva cuvinte suporterilor prezenţi pe stadion. Ulterior a fost intonat Imnul Naţional al României cu mii de oameni ridicaţi în picioare şi care la final au izbucnit în urale fluturând fanioanele
Min 1: A început meciul
Lovitura de start a fost dată de Jean Vlădoiu şi Miodrag Belodedici
Dark Hooligans cântă continuu şi flutură steaguri de mari dimensiuni. Ei au afişat şi trei bannere mari cu mesaje precum: "În peluză, în teren, în campionat, pentru acest oraş minunat", "Respect Vali Bordeanu" şi "Ultraş fiind, am fost antrenat să trec de toate, de la clasa de jos până la înalta societate"
Min 4: Început de meci liniştit, tatonare între echipele aflate în teren, nici o ocazie înregistrată
Min 9: Botoşani beneficiază de o lovitură liberă executată de Croitoru care combină cu Vaşvari şi care şutează spre poartă însă mingea se duce mult deasupra acesteia
Min 11: Hadnagy şi un jucător de la oaspeţi, Vatavu s-au ciocnit cap în cap şi se află întinşi pe gazon.
FC Botoşani primeşte o nouă lovitură, Croitoru trimite în careu, balonul respins cu călcâiul de un fundaş de la Otopeni
Min 14: Acsinte repune o minge în teren după un out, mingea bâlbâită de botoşăneni în careul ospeţilor care resping atacul
Min 16: Atac al botoşănenilor pe dreapta, Păcurar singur cu portarul nu reuşeşte să bage mingea în poartă, respinge portarul în corner
Min 17: Jocul s-a mutat la mijlocul terenului, cei aproximativ 4.000 de oameni adunaţi pe stadion aşteaptă marcarea unui gol
Min 19: Vaşvari este aproape de a marca după o preluare cu capul spre poartă. Din nou balonul refuză să intre între buturi
Min 23: Partida decurge în continuare fără goluri, suporterii sunt nemulţumiţi şi au început să îi apostrofeze pe jucători: Jucaţi fotbal bă!
Min 24: Ursu face un fault la marginea careului, se acordă lovitură liberă, publicul fluieră, oaspeţii nu fructifică
Min 26: Vaşvari şut puternic din 20 de metri, balonul se duce milimetric pe lângă bară
Min 28: Ion Viorel se precipită la marginea terenului nervos din cauza evoluţiei din teren a elevilor săi
Tuşierul îl avertizează să se liniştească şi să se oprească din strigat
Min 30: George Cârjan este avertizat cu cartonaş galben pentru un fault la colţul terenului
Min 31: Patache incursiune pe dreapta, balonul trimis direct în braţele lui Bucuroiu
Min 35: Lovitură liberă pentru Botoşani, execută Croitoru care şutează în careu, mingea ajunge la Hadnagy care trimite spre poartă, Bucuroiu scoate din vinclu.
Corner pentru botoşăneni, balonul ajunge la Vaşvari care şutează puternic spre poartă însă din nou pe lângă bară
Min 40: Prima repriză se apropie de final iar spectacolul fotbalistic anunţat înaintea meciului de antrenorul Cristi Popovici nu pare să prindă contur pe stadion
Min 45: Un minut de prelungiri arătat de la margine pentru această primă repriză
Min 45: Gooooooool FC Botoşani, Vaşvari înscrie din 25 de metri după o lovitură liberă
Centralul fluieră final de repriză, FC Botoşani se află în avantaj la pauză, jucătorii intră la vestiare în aplauzele publicului care continuă să se bucure
Min 46 : Jocul s-a reluat fără modificări în cele două distribuţii
Min 47 : La pauză, în uralele celor aproximativ 4.000 de spectatori, dublul campion naţional Valeriu Bordeanu s-a retras din activitate cu lacrimi în ochi
Min 48 : GOOOOOOOLLLLL Acţiune şah-mat a roş-alb-albaştrilor Păcurar - Hadnagy - Cârjan şi golgeterul botoşănenilor îndeplineşte o formalitate
Min 52 : Corner CS Otopeni după o lovitură de cap a lui Pălimaru, mingea bâlbâită prin careu, se respinge din nou în corner
Min 53 : Răbufnire de orgoliu a oaspeţilor, după ce au priimit al doilea gol au împins jocul în jumătatea FC Botoşani
Min 54 : Al treilea corner pentru ilfoveni în repriza secundă, Vătavu faultează în atac
Min 55 : Şut Bardu din marginea careului, Petrache respinge
Min 56 : Botoşănenii revin în atac, Patache, unul dintre cei mai buni fotbalişti de astăzi, face o cursă pe dreapta, centrează şi Vraciu reia spre poartă, oaspeţii degajează
Min 59 : Ioan Viorel mută primul, Ciocârlă, fotbalist de 19 ani, îl înlocuieşte pe Ghiţă
Min 60 : Poante în tribune: "Băi Viorele mai bine intră tu"
Min 62 : A doua schimbare la oaspeţi, Gabriel Ion îi ia locul lui Bardu
Min 63 : În aplauzele spectatorilor Valeriu Bordeanu se pregăteşte să păşească pentru ultima oară pe gazonul de pe Municipal, în calitate de jucător
Min 64 : Recital în galerie : Campionii, Campionii
Min 68 : Vali Bordeanu intră pe teren în locul lui Cârjan
Min 69 : Acţiune Hadnagy - Vraciu în 16 metri, ultimul este blocat în momentul şutului
Min 70 : Corner CS Otopeni, execută Pană, mingea se duce în out de margine
Min 78 : După mai bine de doi ani Ionuţ Matei revine în tricoul FC Botoşani înlocuindu-l pe Vraciu
Min 79 : Bordeanu evoluează mijlocaş stânga, atacanţi sunt Hadnagy şi Matei
Min 80 : FC Botoşani atacă, spectacol Dark Hooligans : Campionii, campionii
Min 81 : Dănuţ Prodan îl înlocuieşte pe Marcu
Min 82 : Dominarea de după al doilea gol a oaspeţilor a cam pierit, jocul lâncezeşte
Min 83 : Taban îi ia locul lui Ursu, scos pe targă de pe teren
Min 84 : Discuţie Croitoru - Cristi Popovici, primul nemulţumit de se pare de colaborarea cu atacanţii
Min 85 : Ex-botoşăneanul Clement Pălimaru se bate cu înjurături cu apărarea roş-alb-albaştrilor şi obţine totuşi o lovitură liberă, fără rezultat
Min 86 : Incursiune Vali Bordeanu în zona centrală, şut în baraj
Min 87 : Lovitură liberă Dedu, Pălimaru se înalţă, dar mingea îl depăşeşte şi se duce în out de margine
Min 88 : Oaspeţii termină în atac, şut Ciocârlă, revelaţia reprizei a doua, în plasa laterală
Min 89 : Fluierături după ce Patache a protejat mingea să iasă în afara terenului, iar centralul Florin Ghimbăşan a dat corner
Min 90 : De la margine se arată patru minute de prelungire
Min 90 plus 2 : Roş-alb-albaştrii paseată în uralele galeriei
Min 90 plus 3 : Galeria la pielea goală: Cine e pe primul loc? Botoşani, Botoşani
Min 90 plus 4 : Spectatorii s-au ridicat în picioare : Campionii, campionii
Fluier final FC Botoşani - CS Otopeni 2 -0, roş-alb-albaştrii termină victorioşi ultimul meci de pe teren propriu din Liga II