ACUM: FC Botoşani conduce din nou pe Municipal de FC Braşov : LIVETEXT 2 – 1FINAL

După 11 rezultate negative, cu antrenor nou şi cu o serie de achiziţii făcute în pauza competiţională, FC Botoşani reia meciurile disputate pe teren propriu. Duminică, 2 martie de la ora 14:00, echipa antrenată de Leo Grozavu o întâlneşte pe teren propriu pe cea pregătită de Cornel Ţălnar, FC Braşov.

Iată primul 11 de bază pe care Leo Grozavu l-a aliniat pentru etapa cu numărul 21 din campionatul primii ligi de fotbal.
FC Botoşani : Lazar – Patache, Ivanovs, Oltean, Bordeanu – Codoban, Vaşvari, Croitoru, Fulop – Vertelis şi Hadnagy.
FC Braşov: Iacob – Străuţ, Machado, Leko, Ionescu, Madeira, Mateiu, Szekely, Da Silva, Surdu şi Cristea. Rezerve: Curileac, Tincu, Danci, Ghinga, Puri, Stojkov şi Cîrjan.
În cazul unei victorii, FC Botoșani poate urca pe locul 12 din clasamentul ligii profesioniste de fotbal.
Galeria Dark Hooliigans este formată din aproximativ 100 de ultraşi care deja "fac gălăgie" şi îşi încurajează echipa favorită. Au luat loc mai ales la peluze aproximativ 2.000 de spectatori care au venit la meci.
Min 1: Lovitura de începere a fost dată de FC Brașov
Min 2: Corner pentru FC Botoșani, execută Codoban care încearcă o combinație cu Croitoru fără finalizare. Balonul ajunge la Vaşvari care şutează puternic din preajma careului mare, peste poartă
Min 4: Fulop primeşte o minge în faţa porţii însă portarul Iacob Florin este mai rapid şi reţine
Ambii antrenori urmăresc acest început de meci de la marginea terenului. Sprectatorii, deşi puţini sunt extrem de prinşi de meci şi le strigă jucătorilor botoşăneni cuvinte de încurajare
Min 6: Început alert de meci care este unul echilibrat, ambele echipe încearcă să se impună. Botoşănenii se lansează în atacuri spre poarta adversă, deocamdată nefinalizate
Min 12: Jucătorii par să-şi fi pierdut din entuziasmul debutului de meci. Nu s-a mai înregistrat nici o ocazie marcantă
Min 13: Şut Croitoru  din colţul terenului, mult peste poartă
Min 14: Surdu aproape de poarta botoşănenilor, după o greşeală a lui Vaşvari, reţine Lazar
Min 15: Patache centrare în careul mic, Hadnagy se afla la finalizare, balonul a fost însă reţinut de portarul braşovean
Min 16: Corner pentru FC Botoşani, execută Croitoru la colţul scurt. Mingea este respinsă de Leko. Balonul ajunge la Croitoru care centrează în careu, trei jucători se întind pentru a respinge. Goooooolllllll. Mingea l-a lovit în spate pe Cristea şi apoi a intrat în poartă
Este 1 - 0 pentru FC Botoşani, de pe stadion se strigă că golul este marcat de Oltean
Min 21: Oltean este căzut pe gazon după un fault. Câteva minute mai târziu, este faulltat Vertelis, oaspeţii devin tot mai agresivi
Min 22: Leko îi aplică un cot în figură lui Codoban, se acordă lovitură liberă, executată de Croitoru care trimite defectuos prin faţa porţii. Leko este sancţionat cu cartonaş galben
Min 28: Corner pentru FC Botoşani, Croitoru din nou trimite defectuos. FC Braşov pleacă pe contraatac, Szekely este oprit excelent de Bordeanu
Min 29: Szekely cere lovitură de pedeapsă după ce cade în careu la un contact cu Oltean. Centralul lasă jocul să curgă.
Min 30: Hadnagy ajunge în faţa porţii lui Iacob, prinde portarul
Min 33: Oaspeţii încearcă să recupereze din handicap şi să egaleze scorul, atacuri în valuri la poarta apărată de David Lazar. Portarul împrumutat de la Pandurii Tg. Jiu este aplaudat de public după intervenţiile cu care îşi salvează coechipierii
Min 34: Corner pentru FC Braşov, preluare Andrei Cristea care din doi metri încearcă să bage mingea în poartă, mingea este lovită ciudat cu genunchiul şi se duce peste poartă
Min 35: Surdu primeşte cartonaş galben
Min 38: Fulop, şut din colţul terenului, reţine Iacob. Botoşănenii pornesc un contraatac însă se împiedică în apropierea careului mare
Min 40: Andrei Cristea înscrie cel de-al doilea gol, însă de această dată în poarta FC Botoşani, după ce a trecut de fundaşii botoşăneni şi l-a învins pe Lazar
Min 41: Şut Croitoru în braţele lui Iacob după o pasă de la Hadnagy
Minn 43: Partida s-a mai liniştit pe final de primă repriză. De la margine se arată 1 minut suplimentar
Este pauză, jucătorii intră la vestiare. După prima repriză scorul este unul de egalitate, ambele goluri fiind înscrise de Adrian Cristea.
Min 46: A început repriza a doua. Hadnagy pleacă în atac, întârzie reluarea la poartă, ocazia este irosită
Corner pentru  Botoşani, execută Croitoru fără finalitate
Nici o schimbare la pauză în partea botoşănenilor. La Braşov, Buga l-a înlocuit pe Da Silva
Min 47: Patache sancţionat cu cartonaş galben
Min 48: Croitoru face un henţdupă o preluare cu mâna
Surdu este surprins în poziţie de ofsaid şi oprit în faţa porţii lui Lazar
Min 53: Surdu acuză un  fault şi se află la marginea terenului pentru îngrijiri medicale
Min 54: Codoban este înlocuit cu Puri

Min 57: Cristea se află din nou în poziţie periculoasă în faţa porţii lui Lazar. Portarul reţine balonul fără probleme
Min 58: Hadnagy şut pe lângă poartă după o pasă de excepţie a lui Vertelis
Min 59: Fulop este faultat la marginea terenului, se acordă lovitură liberă. Execută Croitoru. Iacob boxează mingea în faţă. Mingea ajunge la Fulop care opreşte jocul după ce balonul, s-a spart
Min 64: Lovitură liberă pentru FC Botoşani. Ionescu de la oaspeţi pentru fault la Fulop
Lovitura liberă a fost executată de Patache direct în braţele lui Ionescu
Min 66: Meci aprig de care pe care, fiecare dintre cele două combatante din teren încearcă să-şi creeze avantajul
Min 67: Incursiune a lui Cristea oprită pentru poziţie neregulamentară
La margine se pregăteşte să intre în teren Aco Stojkov
El îl înlocuieşte pe Attila Hadnagy
Min 72: Străuţ vede cartonaş galben
Istvan Fulop se află în poziţia de vârf de atac după ieşirea lui Hadnagy din teren, în partea stângă fiind Stojkov iar cea dreaptă, Vertelis
Min 77: La margine este pregătit să intre pe teren Cîrjan, ultima schimbare operată de FC Botoşani. Iese de pe teren Istvan Fulop
Min 78: Ultimul sfert de oră al partidei. Botoşănenii încearcă să-şi atribuie cele trei puncte
Min 79:  Patache, centrează, mingea se prelinge pe plasa porţii
Min 82: Szekely acuză dureri musculare şi cere ajutorul medicilor. De la margine se solicită introducerea unui alt jucător în locul lui. Dias este introdus în teren
Min 85: Corner pentru FC Botoşani. Bordeanu centrează, Puri fixează spaţiul porţii însă balonul este prins de portar
Min 88: Jucătorii de la FC Botoşani joacă haotic pe final de meci şi nu combină nimic.
Min 90: Gooooooolllll FC Botoşani, Stojkov înscrie pentru 2 - 1.Bordeanu centrează în careul mic, Iacob se întinde şi prinde balonul în prima fază dar apoi îl scapă în faţă, Stjkov este pe fază şi bagă mingea în poartă
4 minute de prelungiri pentru această partidă
Min 92: Valeriu Bordeanu sancţionat pentru tragere de timp
Min 94: Victorie. FC Botoşani rupe seria rezultatelor negative şi câştigă meciul cu FC Braşov. După acest meci, echipa locală urcă pe locul 12 în clasament