ACUM : FC Botoşani-Concordia Chiajna 1-1 FINAL

FC Botoşani întîlneşte astăzi pe teren propriu formaţia Concordia Chiajna într-un meci care contează pentru cea de-a 20-a etapă din cadrul acestui sezon competiţional. Pentru această partidă, Cristian Popovici va trimite în teren următul prim 11: Dulceanu - Codreanu, Geamăn, Tincu, Acsinte - Bordeianu, Apostol, Vaşvari, Vrabie - Matei, Ghiceanu. De cealaltă parte, Liţă Dumitru va conta pe următorii jucători: Niţă, Creţu, Nae, Gardoş, Lungan, Oae, Pană, Duru, Ciubotariu, Buhăiescu şi Dumitru.

Min 1: A început partida

Pe Stadionul Municipal au venit să urmărească partida aproximativ 2.000 de suporteri botoşăneni.

Min 3: Prima ocazie a acestei partide a fost pentru gruparea locală prin Vaşvari care a şutat însă mult peste poarta adversarilor. Ambele echipe joacă deschis şi încearcă să îşi creeze ocazii pentru a înscrie, meciul este animat încă din primele minute.

Min 5: Vaşvari este într-o formă excelentă, din nou ocazie de gol, printr-o preluare cu capul, respinsă însă de portarul Niţă

Min 12: După un start de meci animat, jocul s-a mai relaxat

Galeria botoşăneană se află la datorie şi îşi încurajează favoriţii scandînd continuu. Ambii antrenori se află la marginea terenului şi dau indicaţii jucătorilor aflaţi pe teren.

Min 21: Ghiceanu a pornit o fază de atac pe partea stîngă, balonul a fost trimis în braţele portarului Niţă

Min 29: Ratare incredibilă a atacantului Ghiceanu, care a primit mingea după o combinaţie frumoasă a lui Vaşvari şi Bordeianu, şutează pe colţul scurt al porţii adverse însă ratează spectaculos, una din cele mai importante ocazii ale primei reprize

Min 34: Prima schimbare a meciului este în echipa adversă intră Pătraş şi iese Creţu, jucătorul schimbat iese în huiduielile celor din tribună, după ce răpus de nervi a lovit o minge aflată la marginea terenului

Min 38 Lovitură liberă pentru FC Botoşani, bate Acsinte, însă trimite mingea mult peste careu

Min 40: Goool Chiajna, înscrie Buhăiescu care l-a învins pe portarul Dulceanu a doua oară, după ce acesta a respins iniţial din vinclu

Min 43: Juniorul botoşănean Mihai Bordeianu primeşte cartonaş galben

Min 45: Arbitrul central fluieră finalul primeri reprize, FC Botoşani este condusă la pauză pe teren propriu de echipa Concordia Chiajna cu scorul de 1-0, jucătorii intră la vestiare

Min 46 : A început partea secundă a jocului. Nici o schimbare la pauză. Ungureanu se află în continuare pe banca de rezerve, după ce la pauză a ieşit la încălzire.

Matei a căzut în careul mare, a cerut penalty, suporterii au protestat, dar arbitrul nu a acordat lovituruă de la 11 metri

Min 47 : Galeria botoşăneană e despărţită în două. "Ultras Botoşani" e la Peluza Nord, unde sînt aproximativ 50 de suporteri, iar "BT Pride", care numără 10-15 tineri, se află în stînga tribunei dinspre vestiare

Şut din lovitură liberă Ghiceanu, mingea trece pe lîngă vinclu

Min 49 : Şut Matei din careu, dar Niţă reţine deoarece mingea nu a fost trimisă foarte puternic

Min 50 : Roş-alb-albaştrii atacă susţinut, dar nu reuşesc să pună în real pericol poarta oaspeţilor. Abia în acest minut Concordia trece cu mingea la picior de mijlocul terenului

Min 51 : Boghian, Nicolae şi Şuleap se încălzesc

Min 54 : Vrabie şi Bordeianu au schimnbat părţile, însă rezultatele întîrzie să apară

Min 56 : Cristi Popovici face o triplă schimbare. Intră Şuleap, Boghian şi Homneac, ies Vrabie, Ghiceanu şi Vaşvari

Min 58 : În ciuda evoluţiei nu tocmai convingătoare, Ghiceanu, Vrabie şi  Vaşvari sînt chemaţi şi aplaudaţi de galerie

Min 61 : Roş-alb-albaştrii atacă în valuri, dar nu concretizează. Ocaziile clare de gol lipsesc

Min 64: Botoşăneanul Cristian Ungureanu întră în teren în locul lui Ciubotariu

Min 66: Jucătorii botoşăneni joacă haotic în încercarea disperată de a-şi crea ocazii de gol şi luptă din greu pentru a egala scorul de pe tabela de marcaj

Min 70: Suporterii aflaţi în tribune sunt tot mai nervoşi şi îi apostrofează pe jucătorii grupării locale, care par să nu se regăsească pe teren

Min 75: Şut frumos a lui Codreanu spre poarta adversă, mingea trece puţin pe lîngă bară. Homneac a creat o frumoasă fază în faţa porţii apărată de Niţă, care ieşise dintre buturi, mingea a fost respinsă de pe linia porţii de un fundaş al Concordiei

Min 82: GGGOOOOOOOOLLLLL FC Botoşani Juniorul Bordeianu marchează după o preluare, cu un lob pe colţul lung şi aduce egalitatea. Spectatorii sunt în picioare şi aplaudă, jocul s-a animat din nou, este 1-1

Min 84: Ratare a echipei Concordia, Buhăiescu scapă singur cu portarul, dar trimite peste poartă

Min 85: Şuleap primeşte cartonaş galben pentru proteste din cauza unui henţ pe care centralul nu l-a văzut

Ungureanu a fost scos din teren după numai 19 minute de joc, în locul lui intrînd Stoica. Liţă Dumitru a urmărit astfel întărirea defensivei bazându-se pe un fundaş în locul atacantului.

Min 90: Arbitrul arată trei minute de prelungiri. Buhăiescu primeşte la rîndul său cartonaş galben. O ciocnire nedorită între portarul echipei din Chiajna şi un fundaş, echipa medicală a intrat pe teren

Min 93: Fluier final al arbitrului central, FC Botoşani termină la egalitate partida cu formaţia Concordia Chiajna. Jucătorii botoşăneni merg să salute galeria Ultras Botoşani.