Accidendare HORROR pentru fundașul FC-ului, arbitrul a închis ochii la intrarea lui Alibec - FOTOGALERIE

La finalul meciului pierdut de FC Botoșani în fața FCSB-ului cu 0-2, fundașul Andrei Burcă a arătat rana suferită la gleznă în urma a două dueluri avute cu Alibec în prima repriză, la care botoșănenii au acuzat că atacantul trebuia eliminat.

Burcă susține că Alibec trebuia să vadă cartonașul roșu, dovadă că atacantul a fost și înlocuit la pauză, după ce fusese avertizat.

"Alibec a spus că a lovit doar mingea și că m-a ciupit. Noi suntem prea mici deocamdată să facem față. Și-au dat seama că a fost roșu, de aceea l-au schimbat. Cred că am jucat bine, dar nu a intrat mingea în poartă. Am încercat să avem posesia, dar e o echipă bună, cu jucători valoroși, iar faptul că nu am trimis mingea în poartă ne-a costat", a spus Andrei Burcă la finalul partidei, la TV Dolce Sport.

Gazeta Sporturilor scrie că Denis Alibec a avut două intervenții extrem de dure în finalul primei reprize din partida FCSB - FC Botoșani jucată pe Arena Națională, iar moldovenii au acuzat că atacantul trebuia eliminat.

În minutul 41, Alibec l-a faultat la marginea careului advers pe fundașul botoșănenilor, Andrei Burcă și a văzut cartonașul galben din partea lui Sebastian Colțescu. Fotbalistul oaspeților s-a resimțit și a camerele de luat vederi au surprins o rană pe glezna acestuia.

"Vine cu talpa pe piciorul adversarului, e între galben și portocaliu", a afirmat Cristi Balaj la pauză, la TV Dolce Sport.

Deși imediat după intervenție, Burcă a cerut schimbare, fundașul a continuat până la urmă să joace, însă a fost din ținta unei intrări tari a lui Alibec, un minut mai târziu.

Atacantul stelist l-a faultat pe Burcă la centrul terenului, iar de această dată a fost "iertat" de centralul Sebastian Colțescu, deși existau circumstanțe ca Alibec să vadă cartonașul roșu.

Alibec a fost schimbat la pauză de Dică, iar în locul său a intrat Harlem Gnohere.