A driblat tot ce i-a ieșit în cale! Botoșăneanul Andone, gol de Mondiale - VIDEO

Florin Andone a marcat al doilea gol la rând pentru Deportivo La Coruna. Atacantul român a dus scorul la 2-0 în favoarea galicienilor, în meciul de pe teren propriu cu Sevilla, încheiat în cele din urmă cu victoria oaspeţilor, scor 3-2.

După ce în runda precedentă a punctat în remiza din deplasare cu Granada (1-1), primul gol în La Liga în tricoul lui Depor, atacantul de 23 de ani a recidivat împotriva unui adversar de o altă anvergură.

Internaţionalul român a înscris în minutul 42 al partidei cu Sevilla , la capătul unei acţiuni de toată frumuseţea. Andone a primit o minge pe partea dreaptă, a depăşit uşor un adversar trecându-i mingea printre picioare, apoi a pătruns printre alţi doi fundaşi ai andaluzilor, înainte de a finaliza cu un şut cu piciorul stâng la colţul lung.În cele din urmă, la pauză s-a intrat cu scorul de 2-1 în favoarea lui Deportivo. N'Zonzi a fost cel care a redus din diferenţă pentru deţinătoarea trofeului Europa League, cu un minut înainte de finalul primei reprize. Olandezul Ryan Babel a fost autorul primului gol al meciului.

Andone a mai fost implicat într-un moment important al jocului. În minutul 74, românul a scăpat singur spre poartă, dar a fost împins de Mercado în momentul în care se pregătea să şuteze. "Decarul" gazdelor a lovit gazonul şi a rămas întins pe teren câteva minute. Arbitrul întâlnirii a lăsat însă jocul să continue.

În loc de 3-1, s-a făcut 2-2, apoi 2-3. Vitolo a egalat cu trei minute înainte de final, pentru ca Mercado să marcheze golul decisiv în prelungirile partidei. Exceptând meciul din prima etapă, cu Eibar, Florin Andone a fost mereu titular la Deportivo La Coruna. Fostul golgheter al celor de la Cordoba are 12 prezenţe în La Liga, în acest sezon. (Sursa: Digi Sport)