Victorie mare! FC Botoșani câștigă duelul moldovenilor pe „Municipal” – VIDEO

Pe o vreme frumoasă de primăvară FC Botoșani și Poli Iași s-au întâlnit în etapa a doua din play-out în această după-amiază pe Stadionul Municipal. Partida s-a terminat cu scorul de  2 – 1.

Victorie în fața propriilor suporteri

În fața unei asistențe numeroase, FC Botoșani a avut primele mari ocazii de gol prin Enzo Lopez și Ioan Filip, însă portarul ieșenilor a fost la datorie. În minutul 16, arbitrul Flueran Nicusor a acordat și primul cartonaș galben al meciului aceluiași Filip.

Botoșaniul a fost echipa mai periculoasă, dar oaspeții au deschis scorul în minutul 26 prin Roman. Deși a mai avut câteva ocazii de gol, FC Botoșani nu a reușit însă să egaleze înainte de pauză.

Repriza a doua a început cu FC Botoșani atacând la poarta lui Lung, însă pe parcurs jocul a devenit fragmentat. Iar acest lucru ce i-a convenit de minune echipei ieșene.

După ce Eduard Florescu a ratat o șansă mare de a marca, Bogdan Andone l-a înlocuit în minutul 62 cu Jaly Mouaddib.

Meci de luptă

FC Botoșani a dat lovitura prin Dican care aduce egalarea pe Stadionul Municipal, în uralele suporterilor.

Iar bucuria a fost și mai mare când Lopez o aduce pe Botoșani în avantaj. Jucătorii lui Leo Grozavu au fost aproape de a egala, dar portarul Ducan a scos o minge grea în minutul 87.

Au fost cinci minute de prelungiri, iar Botoșaniul a știut să țină de rezultat.

Scor final 2 – 1.

Cu  această victorie,  FC Botoșani rămâne pe ultimul loc cu 14 puncte.

Echipele de start:
FC Botoșani: Ducan, R. Benzar, Miron, Sadiku, Țigănașu, G. David, Filip, Dican, Florescu, Lopez, Ofosu

Poli Iași: Lung , Martac, F. Ilie, Samayoa, Ștefanovici,  Roman, Bordeianu, Marchioni, Bettaieb, Buș, Allanzinho.