Victorie cu multe ocazii la Mediaș, FC Botoșani rămâne pe podium

Gaz Metan Mediaș a pierdut, luni seara, în fața FC Botoșani, scor 0-1, în etapa a 5-a din Liga 1, după golul înscris de Santos în minutul 22.

Elevii lui Marius Croitoru se află, după victoria de la Mediaș, pe locul 3, cu 13 puncte, la egalitate cu Rapid și la două puncte în spatele CFR Cluj. Gaz Metan este pe locul 14, cu doar 4 puncte.

Echipele de start:

Gaz Metan: Vâlceanu - Romeo, Matricardi, Yuri, Velisar - Izata, Filip - Horșia, Deaconu, Chamed - Irobiso

Rezerva: Buzbuchi, Gabriel, Trif, Alceus, Iancu, Lixandru, Grădinaru, Morar, Smola

Antrenor: Mihai Teja

FC Botoșani: E. Pap - Braun, Racovițan, Șeroni, Țigănașu - Papa, Edjouma, Ongenda - Santos, Sila, Fili

Rezerve: M. Contra, Patache, Chindriș, Dragu, E. Florescu, D. Croitoru, Petkovski, M. Roman, Quinones

Aantrenor: Marius Croitoru

Arbitru: Coza Ionuţ (Cernica) / A1: Marchidanu Marius Cristian (Brăila)

Botoșănenii au început cu o ocazie imensă în minutul 6, când Racovițan reia imprecis cu capul, Yuri încearcă să respingă, dar balonul trece periculos aproape de poartă. E rândul unei noi ocazii imense, de data aceasta pentru Gaz Metan, în minutul 17. Ronaldo Deaconu îl surprinde pe portar ieșit din poartă și șutează de la jumătatea terenului, dar faza nu se finalizează cu un gol.

Minutul 22: GOOOOL FC Botoșani! Edjouma pătrunde în careu, îi pasează lui Mateus Santos, care marchează în poarta medieșenilor.

Gaz Metan – FC Botoșani 0-1

Mediaș forțează o egalare zece minute mai târziu. Chamed șutează spre poartă, dar Pap apără și scorul rămâne neschimbat. FC Botoșani iese în pauză cu o nouă ocazie de gol. Ongenda pasează excelent, Mateus Santos preia, dar trimite direct în brațele lui Vălceanu.

În minutul 60, De Moura vede cartonașul galben după o intrare dură asupra lui Mateus Santos. Croitoru decide, după numai trei minute, schimbarea lui Mateus Santos: în teren intră Torres.

Minutul 72 aduce o  nouă ocazie pentru Botoșani: Racovițan preia de la Ongenda, trimite cu capul, dar balonul trece peste poartă.

Două schimbări la FC Botoșani în minutul 78: Florescu este introdus în locul lui Sila, iar Petkovski este introdus în locul lui Fili.

În minutul 80, Hervin Ongenda are o nouă șansă de gol, dar mingea este respinsă de pe linia porții.

Scor final: Gaz Metan Mediaș - FC Botoșani 0-1

(Foto: ProSport)