Victorie clară pentru Pro Volei cu 3-0 în prezenţa a 1.500 de botoşăneni

Sute de botoşăneni sunt prezenţi la această oră la Sala Polivalentă „Elisabeta Lipă” pentru a susţine echipa Pro Volei în cadrul primului meci din turneul final pentru promovarea în prima ligă. Gruparea locală de volei întîlneşte de la orele 17:00 formaţia CSM Bucureşti, urmînd să mai dispute alte două meciuri, sîmbătă, respectiv duminică.

În sală sunt aproximativ 1.500 de botoşăneni care au venit să le susţină pe fetele de la Pro Volei. Totodată la tribuna oficială se află şi o pleiadă de oficialităţi, cum ar fi Cătălin Fluture, primarul municipiului Botoşani, Florin Ghiorghiţă, viceprimarul municipiului, Relu Tîrzioru, primarul oraşului Săveni, Victor Ivănescu, directorul societăţii Eltrans, Cristian Achiţei consilier judeţean, subprefectul Daniel Moruzi, Romulus Eram, consilier local şi bineînţeles, Cătălin Buhăianu, preşedintele echipei Pro Volei.
Momentan ambele echipe se află la încălzire, iar publicul este în aşteptarea startului de meci. Atmosfera este una extrem de frumoasă, fetele sunt încurajate continuu de cei prezenţi. Totodată, la meci se află şi membrii galeriei Ultras Botoşani, care flutură două steaguri de mari dimensiuni şi scandează continuu.

La Sala Polivalentă Elisabeta Lipă sunt prezenţi peste 50 de ultraşi botoşăneni care sunt în picioare şi le încurajează pe voleibalistele botoşănence. Meciul este unul animat încă de la început. şi cu toate că fetele de la Pro Volei au început extrem de bine şi s-au aflat la conducerea primului set, ele au fost întrecute la puncte de jucătoarele din Bucureşti. În prezent, în cadrul primului set, CSM Bucureşti conduce cu 8-7 gruparea Pro Volei.
Echipa Pro Volei are de asemenea lşi o susţinere mai inedită din partea unui grup de tinere majorete care se află la marginea terenului şi la rîndul lor le încurajează pe fete.
Pro Volei a preluat conducerea şi este la un punct în faţa grupării din capitală. 10-9.
Scorul se menţine strîns, ambele echipe par să arate în cadrul primului set aceeaşi valoare. 13-13.
O scurtă pauză de un minut, Pro Volei conduce cu 16-15.
Emoţia pare să fi pus stăpînire pe jucătoarele botoşănence care în ciuda victoriilor precedente înregistrate în faţa formaţiei CSM Bucureşti, în partida de astăzi, par a fi timorate. Scorul este în prezent de 17-20 pentru CSM Bucureşti.
CSM Bucureşti în continuare se află la conducere, scorul este de 22-19.
Botoşănencele par să îşi revină şi readuc scorul la egalitate, mai sunt puţine minute pînă la deciderea primului set.
Bucurie maximă la Sala Polivalentă, fetele de la Pro Volei şi-au trecut în cont primul set. La pauză grupul de majorete susţine o mini demonstraţie pentru publicul prezent în sală.
Preşedintele Pro Volei a coborît de la Tribuna oficială şi se află în sală de unde urmăreşte meciul.
Antrenorul Aurel Ioniţă se află la marginea terenului de unde urmăreşte meciul plimbîndu-se nervos de la un  capăt la celălalt.
Pauză de un minut, Pro Volei conduce cu 18-13 în cel de-al doilea set.
Publicul este în picioare, fetele de la Pro Volei reuşesc să cîştige, destul de strîns şi cel de-al doilea set. Încă un scurt pas pînă la o primă victorie a botoşănencelor în cadrul meciurilor din turneul final de baraj.
Ultima sută de metri din cadrul partidei de astăzi, ultimul set ar putea fi decisiv pentru voleibalistele botoşănence care ar păşi cu dreptul în turneul final de promovare cu o victorie în faţa bucureştencelor. Deocamdată, fetele de la Pro Volei sunt conduse cu 6-2 de voleibalistele de la CSM Bucureşti.
Tensiune la Sala Polivalentă. Botoşănencele şi-au pierdut din ritm şi nu reuşesc să se regăsescă, astfel încît bucureştencele şi-au creat deja un avantaj de 5 puncte. 11-6.
Botoşănencele reduc din diferenţă şi se află la doau două puncte de adversare în cel de-al treilea set.
Pro Volei preia conducerea la scor: 20-15.
Pro Volei cîştigă în faţa echipei CSM Bucureşti şi înregistrează prima victorie din cadrul turneului final de baraj pentru promovarea în prima ligă. Rezultatul acestui meci a fost unul clar 3-0. Publicul este în picioare şi le aplaudă pe fetele care dansează la mijlocul terenului.