Botoșăneanul Florin Andone, șanse minime de a continua în liga a doua spaniolă

Formaţia spaniolă Cordoba, la care este legitimat atacantul din Botoșani, Florin Andone, a pierdut, duminică seară, play-off-ul de promovare în Primera Division, împotriva echipei Girona, scor 1-3 la general, după prelungiri.

Florin Andone a lipsit pentru Cordoba, întrucât se află cu naţionala la Euro 2016. Cordoba câştigase cu 2-1 partida tur, de pe teren propriu şi mergea la Girona cu prima şansă la promovare. Pe Estadio Municipal de Montilivi din Girona, Xisco a deschis scorul pentru Cordoba în minutul 56, dar gazdele au înscris apoi trei goluri la rând şi au acces în faza următoare, potrivit publicației gandul.info. Girona se va confrunta cu Osasuna în dublă manşă pentru a se decide ultima echipă promovată în prima ligă spaniolă de fotbal. Deportivo Alaves şi Leganes sunt deja sigure de prezenţa în prima ligă spaniolă.

Florin Andone are şanse minime de a continua în liga a doua spaniolă, date fiind prestaţiile sale din ultima perioadă. Andone este al doilea golgheter în Segunda Division, cu 21 de goluri. Atacantul român în vârstă de 23 de ani este dorit de Celta Vigo, Malaga sau Sevilla.