Vașvari după ce-a ratat penalti-ul: Îmi pare rău, îmi cer scuze, n-aș dori la nimeni să fie-n pielea mea

Mijlocașul Gabriel Vașvari era dărâmat la finalul meciului dintre FC Botoșani și Petrolul Ploiești, finalizat cu scorul de 0 – 1. Mai ales că gruparea locală a fost la un  pas mic de a lua două puncte de la adversari.

Vașvari a ratat penaltiul din minutele de prelungiri ale partidei. La conferința de presă a dezvăluit că a avut parte de un ghinion incredibil și de un moment pe care îl regretă din toată inima.
”În unele momente i-am dominat. Nu doresc la mine să fie în pielea mea, un fotbalist când ratează un penalti când echipa e condusă…îmi pare rău că a fost azi, îmi pare rău, îmi cer scuze colegilor mei care au luptat, îmi pare rău că mi s-a întâmplat mie. Asta e, trebuia să vină și momentul acesta”, a declarat mijlocașul de la FC Botoșani.
Întrebat despre ce s-a întâmplat la momentul în care a șutat pe poartă, mijlocașul a răspuns că nu poate spune ce s-a întâmplat, fiind vorba despre o chestiune ce-l privește personal.
”A fost ceva de la mine, nu pot să dezvălui ce s-a întâmplat. Nu vreau să comentez asta, eu am stilul meu de a bate penaltiuri. Băieții au fost alături de mine, sunt și ei fotbaliști și știu ce înseamnă să ratezi, au fost alături de mine. Eu chiar am crezut că putem da gol. Acest moment nu are de ce să mă doboare”, a încheiat jucătorul.
Gabriel  Vașvari este unul dintre cei mai longevivi jucători de la FC Botoșani având constanță în jocuri oficiale. Lovitura de pedeapsă din partida cu Petrolul Ploiești a fost prima ratată din cariera sa de fotbalist, încă de pe când evolua la juniori. Leo Grozavu, antrenorul principal de la FC Botoșani a spus că probabil a fost stăpânit de o emoție excesivă. (G.E.)
CITEȘTE:
 ACUM : FC Botoșani – Petrolul Ploiești LIVE TEXT, Petroliștii conduc, cu un eliminat, Vașvari ratează un penalty 0 – 1