Un sportiv botoşănean a câştigat Turneul Internaţional de lupte din Serbia: Băiatul de aur s-a întors!

Luptătorul botoşănean a triumfat sâmbătă în cadrul prestigiosului turneu "Ljubomir Ivanovic - Gedza", desfăşurat la Kragujevac (Serbia).

Alin Alexuc a câştigat medalia de aur la Turneul Internaţional din Serbia, la categoria 130 kg, lupte greco-romane! Sportivul din Botoşani l-a învins în finala competiţiei de la Kragujevac pe maghiarul Ferenc Almasi, după ce în semifinale a trecut de conaţionalul Constantin Huţuleac.

Alexuc s-a arătat mândru de performanţa reuşită în ţara vecină: "Băiatul de aur s-a întors", a scris el pe Facebook. La turneul din Serbia, ajuns la a 31-a ediţie, s-a remarcat şi Dorin Pîrvan, medaliat cu argint la categoria 85 kg (a cedat finala contra ungurului Erik Szilvassy). (Sursa: Pro Sport)