Puştiul respins de FC Botoșani fiindcă ”nu știe să alerge” este erou la Craiova: A întors meciul cu Dinamo în jumătate de oră - VIDEO & FOTOGALERIE

La doar 20 de ani, Andrei Burlacu a fost cel mai bun om de pe teren și a adus formației la care evoluează un punct nesperat. CSU Craiova a terminat la egalitate sâmbătă seară cu Dinamo, 2 - 2, într-un meci decis de schimbarea inspirată a antrenorului oltenilor.

Gol, pasă de gol plus alte două faze fierbinți

Devis Mangia l-a introdus pe Andrei Burlacu pe teren în minutul 57, când ”câinii roșii” aveau un avantaj de două goluri. Atacantul a schimbat fața meciului. I-a dat pasă de gol lui Băluță în minutul 75 și a înscris în minutul 89 cu un șut imparabil din afara careului, după o acțiune personală pornită din banda stângă. Tot atacantul plecat de la CSȘ Botoșani direct la CSU Craiova a fost actorul altor două momente controversate. În minutul 81 i-a subtilizat mingea portarului advers și a scăpat singur cu poarta goală, însă arbitrul i-a dat galben, considerând intervenția sa ca fiind incorectă, pentru ca în minutul 92 să fie împins în careu de Romera, însă centralul nu a acordat 11 metri.

Golul său a coborât Botoșaniul în clasament

”Am intrat cu gândul de a-mi ajuta echipa, mă bucur pentru reușitele mele din această seară, este și meritul meu, dar nu în ultimul rând meritul echipei care a sperat până la ultimul fluier al arbitrului. Am avut o atitudine bună, ne-am dăruit pentru suporterii noștri, nu am vrut să plece supărați de la stadion și le mulțumim pe această cale că ne-au încurajat din primul până în ultimul minut și le dedicăm lor acest punct”,

Andrei Burlacu, atacant CSU Craiova.

Ironia sorții, prin golul marcat de vârful alb-albaștrilor pe final, CSU Craiova a reușit să devanseze în clasamentul Ligii 1 tocmai pe FC Botoșani, care iniţial ajunsese chiar pe poziția a doua după victoria cu Juventus București.

”Burlacu se antrenează foarte bine, merită să prindă minute în această echipă, sunt mulțumit de el”,

Devis Mangia, antrenor CSU Craiova.

Umilit la Botoșani, vedetă la Craiova

În etapa a VIII - a Andrei Burlacu marcase primul gol în Liga 1. El a făcut junioratul la CSȘ Botoșani, fiind pregătit de Daniel Șchiopu, însă asemeni altor fotbaliști, FC Botoșani nu a avut ochi pentru el. A dat probe, însă nu a fost oprit în lot de Leo Grozavu pe motiv că ”nu poate să alerge”.
A fost achiziționat de CSU Craiova în 2014, a evoluat mai întâi la formația de tineret, apoi la a doua echipă a clubului, pentru ca în 2014 să debuteze pe prima scenă fotbalistică. Totodată, a devenit un obișnuit al convocărilor la loturile naționale.
În timp ce Andrei Burlacu are asemenea prestații în Liga 1, Popa și Ciaccheri actualele vârfuri ale roș-alb-albaștrilor, nu au reușit să marcheze nici măcar un singur gol în actuala ediție de Liga 1.

UPDATE: Andrei Burlacu a deschis scorul și în meciul Sepsi OSK - CSU Craiova 2 - 3, marcând al treilea gol al său în actuala ediție de campionat.