”Tradiția” continuă: FC Botoșani pierde din nou cu ”U” Cluj și ia în brațe ultimul loc din SuperLigă - VIDEO

FC Botoșani a întâlnit în deplasare Universitatea Cluj într-un meci ce a contat pentru etapa a 29-a din Superligă.

Partida dintre FC Botoșani și „U Cluj” a avut loc duminică, 3 martie 2024, pe Cluj Arena, de la ora 14:30.

La 21 de minute de la începerea meciului, Ovidiu Bic se joacă pe stânga cu Dimitrov, îl găsește excelent în careu pe Daniel Popa, iar atacantul îl învinge din aproapiere pe Kukic, 1 - 0.

După câteva zeci se secunde, FC Botoșani are cea mai mare ocazie, când Mouaddib reia cu capul, dar Gorcea salvează cu piciorul.

Spre finalul primei părți, Andrei Gligor intră în locul lui Zoran Mitrov, accidentat.

Cea de-a doua repriză începe cu două schimbări pentru FC Botoșani, Florescu și Lopez intră în locurile lui Dimitrov și Petro.

O nouă ocazie pentru FC Botoșani prin Celea care lovește balonul cu capul din careu, dar Gorcea prinde.

În minutul 82 Popa șutează puternic din interiorul careului, dar balonul trece peste poarta moldovenilor.

Roș-alb-albaștrii au presat pe final, dar fără a pune în real pericol poarta alb-negrilor.

FC Botoșani rămâne astfel pe ultimul loc în SuperLiga cu 20 de puncte, pregătindu-se pentru următorul meci cu Farul Constanța.

Echipele de start:

FC Botoșani: Kukic, Dimitrov, Seroni, Celea, Țigănașu, Filip, Petro, Mouaddib, Kaprof, Mitrov, Margiotta.

Universitatea Cluj: Gorcea, Chipciu, Masoero, Da Silva, Rodrigues Figueira, Simion, Bic, Panoiu, Roguljic, Nistor, Popa.

(Sursă foto: gsp.ro)